Jako kouč jsem nikdy nesledoval, co se děje v hledišti. Český fanoušek je ale nejlepší na světě, chválí Hadamczik
Jak prožívá vítězství na domácím mistrovství světa šéf českého hokeje? Bere zlatou medaili jako osobní zadostiučinění? Kolik peněz díky úspěšnému turnaji a mistrovskému titulu český hokej vydělá? A co chce vedení hokejového svazu dělat pro to, aby podobnou euforii zažívalo Česko častěji? Tomáš Pancíř se zeptal prezidenta Českého svazu ledního hokeje Aloise Hadamczika.
Už od neděle se dozvídáme, jak titul mistrů světa slaví hokejisté. Jak světové zlato slaví šéf hokejového svazu?
Je to samozřejmě obrovský úspěch. Před mistrovstvím světa jsem říkal, že když budeme mezi prvními čtyřmi, budu spokojený. Věřil jsem, že stavíme dobrý tým, a věřil jsem tomu i v Brně, kde byla přípravná utkání. K výkonu nám dopomohlo i to, že přijeli tři nejlepší hráči Nečas, Pastrňák a Zacha. Mužstvo získalo obrovské sebevědomí, že jim přijeli pomoct další borci.
Čtěte také
Popravdě jsem byl ale pod velkým tlakem a prožíval jsem to tentokrát úplně jinak. Celý život jsem totiž stál na střídačce, koučoval jsem utkání, sledoval každou vteřinu, a neviděl jsem, co se děje v hledišti. Byl jsem nadšený, říkal jsem si, že snad ani není možné, jak to ten český divák prožívá. Český fanoušek je zkrátka nejlepší na světě. Dokáže dát obrovské ocenění, ale také vám pěkně naložit, když prohrajete.
Jsou v případě šéfa hokejového svazu oslavy stejně bujaré jako v případě hráčů?
Vůbec ne. Užil jsem si to s troškou přátel, ale že bych bujaře slavil, to se říct nedá. Měl jsem toho také už plné zuby, protože jsem moc nespal, sledoval jsem hokej a vnitřně jsem byl pod daleko větším tlakem, než když jsem stál na střídačce.
Berete letošní titul i jako osobní zadostiučinění?
Osobní ne. Beru to jako zadostiučinění celého výkonného výboru, celé té party lidí kolem. Když jsem nastoupil před dvěma lety, vůbec jsem nevěděl, jak vůbec zvládnu výkonný výbor, který jsem zdědil. výkonný výbor ale byl skvělý. Samozřejmě jsme řešili věci, jak co udělat, co změnit v hokeji, a musím říct, že se nám spousta věcí povedla, ale zlatá medaile mi chyběla. Mám stříbrné i bronzové, a teď i zlatou, i když ne jako trenér, ale jako prezident svazu.
Českému týmu se nevěřilo. Při slavnostním zahájení šampionátu na vás diváci pískali, nefungoval mikrofon. I vzhledem k těmto zážitkům, není to přece jenom osobní zadostiučinění?
Čtěte také
Nesmíte se divit divákům, že tomu nevěřili, protože výkon v Brně byl opravdu špatný. Bylo tam hodně hráčů, nesehraný tým, za chvíli začínalo mistrovství. Samozřejmě mě ale zarazilo to, že jsem měl pár vlídných slov pro českého diváka, ráno jsme to zkoušeli, bylo to v pořádku, odpoledne najednou nešel mikrofon.
Byl to pro vás nejhorší okamžik?
Psychicky to byl velmi těžký okamžik, protože člověk si může myslet ledasco. Připravujete se na zahájení, stadion je plný, všichni jsou nadšení a vy nechcete být zklamaný. Přešlo mě to ale po pár dnech, když jsme vyhráli nad Finskem. Bylo to pro mě zadostiučinění, že začínáme šampionát velmi dobře.
Majitel hokejového Dynama Pardubice Petr Dědek v úterý na síti X napsal, že právě vy máte významný podíl na úspěchu šampionátu a že je pro něj nepochopitelné, že vám nikdo pořádně nepoděkoval. Potom doplnil, že vy máte hlavní podíl na tom, že reprezentaci trénoval Radim Rulík, že jste ho prosadil navzdory odporu výkonného výboru. Je to tak?
Radima Rulíka znám hodně dlouho. Měl skvělý turnaj dvacítek, který je velmi náročný, uhráli stříbrnou medaili a byl to velmi dobrý výkon. Hokejový výkon na předchozím šampionátu se mi nelíbil, i když jsme vystříleli bronzovou medaili. Věděl jsem, že Češi nehrají takový hokej, jaký jsme hráli.
Čtěte také
A jelikož celý život koukám na hru očima trenéra, říkal jsem, že musíme něco změnit. K lidem, kteří to vedou, jsem se ale chtěl zachovat slušně, poděkovat jim a vyplatit jim peníze, které jim náleží. Výkonný výbor ale chtěl nejdříve zprávu ústní, pak písemnou, odkládalo se to dlouho, média psala nesmysly, že to chci s Radimem Rulíkem trénovat, což byl úplný nesmysl.
Neřekl bych, že byl výkonný výbor proti. Byl ale rozvážný a chtěl vidět všechna pro a proti, a jestli Radim Rulík zvládne takový tlak. Je pravda pravda, že hlavní slovo jsem měl já, ale radil jsem se s Jardou Jágrem, Jirkou Šlégrem a s dalšími lidmi z výkonného výboru a musím říct, že výkonný výbor vyslyšel to, že cesta změny je správná. Nakonec to ukázal i samotný šampionát. Viděli jsme hokej s nápadem, s dobrou přihrávku a s dobrým bruslením. A z toho mám dobrý pocit.
K rozvoji hokeje jsou potřeba peníze. Jak ekonomicky dopadlo letošní mistrovství? A dá se očekávat, že podpora českého hokeje ze strany státu bude po úspěšném šampionátu větší? Poslechněte si celých dvacet minut Radiožurnálu.
Související
-
Vítej, zlatý hattricku. Připomínáme úspěšné hokejové šampionáty českých reprezentantů
Až do jeho začátku si v seriálu Radiožurnálu připomínáme nejvýznamnější úspěchy českých hokejistů od roku 1996. Poslouchejte každý den v 8:50.
-
Když si dnes pustím Nagano, tak si říkám, co to je za sport, zamýšlí se hokejový expert Pospíšil
Bývalý hokejový útočník je už šestnáct let hokejovým expertem České televize. „To, co se dělo v pátek v hale, jsem ještě nikdy nezažil,“ vysvětluje pošramocené hlasivky.
-
Češi jsou zlatí. Hokejisté vyhráli po 14 letech mistrovství světa, rozhodl Pastrňák
Čeští hokejisté ovládli domácí mistrovství světa. Ve finále zdolali Švýcarsko 2:0 po gólech Davida Pastrňáka a Davida Kämpfa. Češi slaví titul poprvé od roku 2010.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.