Jak zkrotit energie. Praktické rady a tipy, jak ušetřit za plyn a elektřinu

Většina firem a domácností už z rozpisu záloh ví, že za energie si v příští sezoně připlatí. Často až několikanásobně. Na internetu i sociálních sítích se objevují „zaručené“ recepty, jak ušetřit. V novém spotřebitelském seriálu vám poradíme, co skutečně funguje a které používané triky se ve výsledku příliš nevyplatí. 

Praní a vaření

Na celém procesu je energeticky nejnáročnější ohřev vody, nikoliv třeba otáčení bubnu. Perte proto raději při nižších teplotách. Podle energetického analytika ze společnosti EkoWATT Jana Truxy dělá 10tistupňový rozdíl u moderních praček úsporu zhruba 2 koruny na cyklus. U starších spotřebičů a obzvlášť při praní na 60 nebo 90 stupňů to je samozřejmě násobně víc.

Největší slabinou praček kombinovaných se sušičkou je kapacita prádla

Pozor si dávejte také na rychlé programy, které vyperou během několika desítek minut. ušetříte sice čas, ale určitě ne náklady na elektřinu, varuje ředitelka Ekologického institutu Veronica Yvonna Gaillyová.

Nevařte na plotýnce větší než je dno hrnce, protože dochází k úniku tepla. Hrnec také přiklápějte pokličkou. Za deset minut vaření na sklokeramické desce vám poklička při dnešních cenách elektřiny ušetří asi jednu korunu, vypočítává Jan Truxa. A dalších až tisíc korun na jednom spotřebiči za rok se podle něj ušetří pravidelným odmrazováním ledničky a mrazáku.

Velmi účinně můžete ušetřit, když vyměníte starou lednici za moderní a úspornou, ty mají totiž spotřebu energie až třetinovou. Úspora se pak může vyšplhat až na 2 tisíce korun ročně. Podobné to je i s myčkou a pračkou, i když tam už úspora není tak výrazná. Uspořit se dá i výměnou klasického sporáku za indukční desku, kde jsou při vaření minimální ztráty energie.

Jak vybrat úsporný spotřebič

Základní orientaci vám poskytnou energetické štítky. Ty ukazují, jak moc je spotřebič náročný na odběr elektřiny, jak je účinný a kolik spotřebuje energie za rok.

Čtěte také

Zatímco dřív jsme se mohli setkat s označeními A a třeba čtyři plus k tomu, loni se systém sjednotil. Teď už se spotřebiče označují na škále A až G., přičemž A je nejúspornější a G nejméně. Na energetickém štítku spotřebiče se můžeme dočíst taky deklarovanou spotřebu za rok. Uvádí se v kilowatthodinách. 

Koupit energeticky úsporný spotřebič se vyplatí hlavně u domácích pomocníků, které používáte denně. Například myčka energetické třídy C ve srovnání s tou z třídy F má ročně levnější provoz o 40 procent. U ledniček je rozdíl ještě větší.

Pokud si chceme spočítat, kolik nás bude stát provoz nového spotřebiče, můžeme využít online kalkulačky. Jsou třeba na stránkách jaknapenize.eu nebo vypocitejto.cz.

Noční proud

Elektřina

I když se už toto označení v praxi neužívá, princip zůstal. Jde o časy, ve kterých distributoři nabízejí spotřebitelům elektřinu za nižší cenu. Na určitý počet hodin levnější elektřiny dnes mají nárok jen domácnosti, které s ní ohřívají vodu (8 h denně) nebo topí (až 20 h). Rozložení a časy spínání záleží na konkrétní distribuční společnosti, zjistíte je na webu nebo u přepážky.

V případě, že už znáte časy spínání, můžete v těchto hodinách cíleně pouštět třeba pračku nebo žehlit. V 8hodinovém tarifu se cena za megawatthodinu ve vysokém a nízkém tarifu může lišit o stovky korun, ve 20hodinovém jsou to spíše desítky.

Topení

Nejvíc energií v domácnosti spotřebuje vytápění místností. Podle údajů společnosti dTest tvoří až 80 procent celkové spotřeby. Dobrá zpráva je, že už snížení termostatu v obýváku o 3 stupně na 21 °C srazí ročně náklady na vytápění skoro o pětinu. Navíc lékaři doporučují  právě tuto teplotu v místnosti jako ideální. V kuchyni stačí jen 18 °C, protože se počítá s teplem z trouby. V koupelně bychom měli vytápět zhruba na 24 °C.

Snížit spotřebu energií a ušetřit v dlouhodobém horizontu můžete také nákupem lepšího kotle nebo tepelného čerpadla. Vyplatí se taky přemýšlet o lépe těsnících oknech či o zateplení fasády. Od takového kroku ovšem často spotřebitele odrazuje vyšší pořizovací cena.

Čtěte také

Například pořízení nejběžnějšího čerpadla typu vzduch-voda vyjde na 220 až 350 tisíc korun. Podle webu estav.cz je přibližná návratnost v takovém případě nejméně šest let. Ve srovnání s topením plynovým kotlem totiž ročně ušetříte asi třetinu nákladů.

Pokud si takovou investici nemůžete dovolit, měli byste si nechat alespoň stávající kotel vyčistit a seřídit. Ušetřit díky tomu můžete i tisíce korun ročně. Vyplatí se také instalovat termostatické hlavice na radiátory, zamezíte díky nim přetápění prostor.

Nepodceňujte ani utěsnění oken, nezaizolovanými okny a dveřmi může unikat až 40 % tepla. Kvůli spárám bývá teplota v místnostech až o 2 °C nižší, což samozřejmě nutí lidi víc topit. Na okna můžeme nalepit i termo-izolační fólii.

Změna dodavatele

Bezmála desetina domácností chce kvůli vysokým cenám změnit dodavatele energií a víc než 40 procent lidí o změně uvažuje. Je to krok správným směrem?

Čtěte také

Jestliže porovnáváme dodavatele pouze podle ceny, měli bychom si současně ověřit, kdy a jak vybraný dodavatel svůj ceník naposledy měnil. Ceny totiž rostou u většiny společností, a pokud námi vybraný dodavatel dlouho nezdražoval, může to znamenat, že se k tomu teprve chystá.

Pokud se ke změně dodavatele rozhodnete, dejte si pozor zejména na takzvané spotové produkty, které bezprostředně odrážejí cenu na burze. A stále samozřejmě platí i varování před energetickými aukcemi, tedy takzvanými energetickými šmejdy.

Jak ušetřit při jízdě autem

Kolik vás bude stát natankovat plnou nádrž v příštích týdnech a měsících, ovlivníte jenom těžko. Jak velkou vzdálenost na ni ale ujedeme, to už ovlivnit můžete.

Záleží třeba na technickém stavu auta, proto se vyplatí nechat auto pravidelně zkontrolovat. Ušetřit na pohonných hmotách vám pomůžou i správně nahuštěné pneumatiky.

tankování PHM, ilustrační foto

Spotřebu přes léto zvyšují otevřená okénka, která zvětšují aerodynamický odpor. Ze stejného důvodu také ušetříte, když ze střechy sundáte nepotřebný nosič nebo box. Do nákladů na provoz auta se podepisuje i klimatizace, která si bere v průměru půl litru na 100 kilometrů.

Základem nižší spotřeby je ale plynulá jízda, která může i ve městě snížit spotřebu až o 15 procent. Je potřeba předvídat situace, zbytečně nebrzdit. Ke křižovatce spíš dojíždět a brzdit motorem.

Snížit spotřebu dokážou také některá aditiva. Ušetřit můžete také třeba kvalitnějším benzinem s vyšším oktanovým číslem.

autoři: Radiožurnál , and
Spustit audio

Související