Jak vypadá imunitní systém v nádorové tkáni? Přístroj s unikátní technologií si jezdí do Prahy vyzkoušet i studenti Sorbonny
Studentky pařížské Sorbonny si během půlroční stáže v Praze vyzkoušely zdejší nejmodernější vybavení a snažily se přijít na to, jak si může lidská imunita poradit s nádory. Uplynulé měsíce strávily nejen na přednáškách na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy, ale taky v laboratořích velké biotechnologické firmy Sotio.
Jsme v laboratoři biotechnologické společnosti Sotio v Praze a skupina studentek si tu právě prohlíží další vzorky od onkologických pacientů motolské nemocnice. Jednou z nich je šestadvacetiletá mladá vědkyně původem z Turecka.
Čtěte také
„Musela jsem si zvolit mezi Sao Paulem nebo Prahou. Vybrala jsem si Prahu, protože jsem tady už předtím byla a město se mi velmi zalíbilo. Teď tu ovšem nejsem kvůli zábavě, ale kvůli práci. Někdy jsem na univerzitě, někdy v těchto laboratořích. A právě práce tady je pro mě vlastně relax,“ popisuje.
Studentky tady pracují na těch nejmodernějších přístrojích. Zjišťují, jak v praxi vypadá výzkum imunologie a jaká je její role v léčbě pacientů.
Jak využít imunitu k léčbě?
„Učím se nové techniky a to, jak se používají různé přístroje a softwary. Všechno tohle je hodně užitečné pro má budoucí studia. A možná, že se sem vrátím, až si budu dělat doktorát,“ hodnotí stáž jedna z dívek, které v laboratořích vede zkušená držitelka ocenění Česká hlava nebo ceny Nadačního fondu Neuron Jitka Palich Fučíková.
„Zajímá nás, jak vypadá imunitní systém přímo v nádorové tkáni pacientů. Ten je totiž velice heterogenní – liší se mezi sebou nejen jednotlivá nádorová onemocnění, ale i imunitní systému pacientů, kteří trpí stejnou diagnózou,“ vysvětluje vědkyně, která se věnuje nádorové imunologii.
Čtěte také
„Z tohoto důvodu je klíčové díky novým moderním technologiím pochopit, jak vypadá imunitní systém v nádorové tkáni a jak můžeme jeho potenciál případně využívat v imunoterapeutické léčbě.“
Pohled do nitra nádoru
K tomuto pochopení pomáhá i moderní přístroj Akoya, u kterého právě stojíme. „Skládá se z vlastní mikroskopické části a z barvicí jednotky, která nám v naší práci hodně pomáhá,“ vysvětluje Jitka Palich Fučíková.
Do barvicí jednotky se umístí sklo s tkání pacienta a přístroj díky fluorescenčně označeným bílkovinám dokáže vizualizovat receptory bílých krvinek. Vědci pak detailně vidí, co se s protinádorovou imunitou děje.
Čtěte také
Zařízení vybavené unikátní technologií je na trhu poslední dva roky. V laboratořích společnosti Sotio v Praze je přístroj k dispozici už rok. „V Paříži ho zatím nemají, a tak i pro studenty Sorbonny je stáž jedinečná příležitost, jak se s ním naučit pracovat,“ dodává Jitka Palich Fučíková.
Spolupráce se sorbonnskou univerzitou je dlouholetá, absolvovalo ji zhruba 30 studentů. V čem je výhodná mezinárodní spolupráce už na úrovni magisterských studijních programů? A co může přinést spolupráce akademické sféry s biotechnologickými firmami? Poslechněte si celý Magazín Experiment.
Související
-
Průlom v protinádorové imunoterapii už máme. Hledáme způsob, jak léčbu ještě zlepšit, říká expert
„To, co se moderní medicíně v posledních 70 letech podařilo, je naprosto fascinující,“ usmívá se generální ředitel biotechnologické společnosti Sotio Radek Špíšek.
-
Pilulka na rakovinu? Budoucnost léčby je v naší vlastní imunitě, věří světoznámý vědec
I několikrát za den se v našem v těle vytvoří rakovinné buňky. Imunita si s nimi dokáže poradit. Právě to může být podle Lorenza Galluzziho klíč k léčbě rakoviny.
-
Jednou z nejmladších profesorek se stala Palich Fučíková. Zabývá se imunologií nádorových buněk
Už více než deset let se věnuje nádorové imunologii. Hledá způsoby, jak ovlivnit imunitní systém pacienta tak, aby lépe bojoval s nádorovými buňkami a boj s nimi dokázal vyhrát.