Jak vypadá imunitní systém v nádorové tkáni? Přístroj s unikátní technologií si jezdí do Prahy vyzkoušet i studenti Sorbonny
Studentky pařížské Sorbonny si během půlroční stáže v Praze vyzkoušely zdejší nejmodernější vybavení a snažily se přijít na to, jak si může lidská imunita poradit s nádory. Uplynulé měsíce strávily nejen na přednáškách na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy, ale taky v laboratořích velké biotechnologické firmy Sotio.
Poslechněte si Magazín Experiment z 31. srpna 2024
Jsme v laboratoři biotechnologické společnosti Sotio v Praze a skupina studentek si tu právě prohlíží další vzorky od onkologických pacientů motolské nemocnice. Jednou z nich je šestadvacetiletá mladá vědkyně původem z Turecka.
Čtěte také
„Musela jsem si zvolit mezi Sao Paulem nebo Prahou. Vybrala jsem si Prahu, protože jsem tady už předtím byla a město se mi velmi zalíbilo. Teď tu ovšem nejsem kvůli zábavě, ale kvůli práci. Někdy jsem na univerzitě, někdy v těchto laboratořích. A právě práce tady je pro mě vlastně relax,“ popisuje.
Studentky tady pracují na těch nejmodernějších přístrojích. Zjišťují, jak v praxi vypadá výzkum imunologie a jaká je její role v léčbě pacientů.
Jak využít imunitu k léčbě?
„Učím se nové techniky a to, jak se používají různé přístroje a softwary. Všechno tohle je hodně užitečné pro má budoucí studia. A možná, že se sem vrátím, až si budu dělat doktorát,“ hodnotí stáž jedna z dívek, které v laboratořích vede zkušená držitelka ocenění Česká hlava nebo ceny Nadačního fondu Neuron Jitka Palich Fučíková.
„Zajímá nás, jak vypadá imunitní systém přímo v nádorové tkáni pacientů. Ten je totiž velice heterogenní – liší se mezi sebou nejen jednotlivá nádorová onemocnění, ale i imunitní systému pacientů, kteří trpí stejnou diagnózou,“ vysvětluje vědkyně, která se věnuje nádorové imunologii.
Čtěte také
„Z tohoto důvodu je klíčové díky novým moderním technologiím pochopit, jak vypadá imunitní systém v nádorové tkáni a jak můžeme jeho potenciál případně využívat v imunoterapeutické léčbě.“
Pohled do nitra nádoru
K tomuto pochopení pomáhá i moderní přístroj Akoya, u kterého právě stojíme. „Skládá se z vlastní mikroskopické části a z barvicí jednotky, která nám v naší práci hodně pomáhá,“ vysvětluje Jitka Palich Fučíková.
Do barvicí jednotky se umístí sklo s tkání pacienta a přístroj díky fluorescenčně označeným bílkovinám dokáže vizualizovat receptory bílých krvinek. Vědci pak detailně vidí, co se s protinádorovou imunitou děje.
Čtěte také
Zařízení vybavené unikátní technologií je na trhu poslední dva roky. V laboratořích společnosti Sotio v Praze je přístroj k dispozici už rok. „V Paříži ho zatím nemají, a tak i pro studenty Sorbonny je stáž jedinečná příležitost, jak se s ním naučit pracovat,“ dodává Jitka Palich Fučíková.
Spolupráce se sorbonnskou univerzitou je dlouholetá, absolvovalo ji zhruba 30 studentů. V čem je výhodná mezinárodní spolupráce už na úrovni magisterských studijních programů? A co může přinést spolupráce akademické sféry s biotechnologickými firmami? Poslechněte si celý Magazín Experiment.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Vnitro roky vyvíjí systém za téměř miliardu. Před plným startem ho chce za stovky milionů předělat
-
Jaderné elektrárny v čase klimatických změn. Vedra omezují provoz reaktorů, dopady pociťuje i Evropa
-
Alena se nehýbe a nemluví, přesto dokáže tvořit weby. ,Kliká‘ totiž pomocí očí
-
ONLINE: Jediné ruské letadlové lodi hrozí, že skončí ve šrotu, uvádí ruský deník Izvestija