Ivan Kraus

Středeční vysílání Dopoledního Radiožurnálu zpestřil svým satirickým humorem prozaik, textař, scenárista a loutkoherec Ivan Kraus. V rozhovoru s moderátorkou Lucií Výbornou se ohlížel nejen za rodinnou historií a svou tvorbou, ale mluvil i o současném stavu tuzemské politiky a ekonomické krizi: "Politika mě inspiruje, umrtvuje, probouzí a rozčiluje." Ve čtvrtek 9. dubna bude hostem zpěvačka Lucie Bílá.

O aktuální politické situaci Ivan Kraus poznamenal: "V současné době to docela dost prožívám. Já nemám nic proti tomu, že je jedna strana proti druhý, to je v demokracii běžný všude na světě. Když to ale přirovnám ke kolektivnímu sportu, kde jede manšaft hrát reprezentační zápas a dají se dohromady z různých klubů, tak po tu dobu spolu hrajou, pak se zase rozejdou a hrají proti sobě. Mně se nelíbí to načasování, tohle se prostě nedělá. Jako Češi tím nic nezískáme a už slyším Sarkozyho, jak říká: 'Podívejte, co jsem vám říkal, oni jsou ti Češi nezralí.' "

"Nerad vidím, že někteří bankéři měli ročně milionové prémie. Společnost si žila vcelku nadpoměry. Zejména Amerika. Tam, kdo nemá dluhy, jako by nebyl Američan. A tak si myslím, že krize přichází jako korektura, že tak trochu dostáváme přes nos. Ne, že bych si to přál, chraň bůh. Tajně doufám, že se tím to bezpráví nějak odplaví, že se zase najdeme a postavíme na nohy," podotýká k tématu ekonomické krize Ivan Kraus.

Ivan Kraus pochází z velké a po celém světě rozeseté rodiny, kterou sám přirovnává k italskému klanu. "To není tak, že bychom přišli s pistolemi ze střelby jako v Kmotrovi, to není náš obor. Ale všimněte si, že v těch filmech stejně jako u nás hraje velkou roli mamá," říká Ivan Kraus.

Po srpnu 1968 odešel Ivan Kraus do emigrace, po sametové revoluci se do vlasti vrátil a začal znovu psát pro české čtenáře. "Měl jste nějakou vnitřní autocenzuru toho, o čem psát?" ptala se Lucie Výborná. "Já jsem si říkal - hlavně nevztyčuj prst, teď jsi dorazil a budeš jim vysvětlovat, jak je všechno špatně a jak ty všechno víš. To je odporný, to jsem si zakázal. Ale můžete si říkat, co chcete."

Co má Ivan Kraus společného s bratrem Janem? Kdy vydá další knihu? Lituje někdy, že se vrátil z emigrace a za jakých okolností by znova odešel? Všechny odpovědi naleznete v záznamu rozhovoru.

Záznam rozhovoru s Ivanem Krausem i s dalšími Hosty Radiožurnálu si můžete poslechnout v Rádiu na přání.

autor: peč
Spustit audio