Invaze v Normandii se stala pro Spojence symbolem, říká historik Jan Adamec

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jan Adamec, historik

Připomínáme si 70. výročí vylodění Spojenců v Normandii. „Komplikovaná historie se koncentruje do jednoho dne,“ popisuje historik Jan Adamec, který se zamyslel nad důležitostí této operace druhé světové války.

„Vlivem uměleckých děl a mediálních výstupů se vylodění Spojenců převádí do lehko reprodukovatelné podoby,“ uvažuje Jan Adamec, který tak vysvětluje důvod, proč si vylodění připomínají státníci s takovou pompou.

Čtěte také

„Byla to jedna z největších obojživelných operací, složitý útok, který se dlouho připravoval,“ popisuje. Operace se tak stala symbolem pro Američany, Francouze, Brity a další vojáky, kteří se zapojili do poslední fáze druhé světové války.

A v čem vidí největší přínos operace Overlord? „Němci se dostali do kleští dvou front,“ odpovídá bez zaváhání Jan Adamec. „Role paralelní sovětské fronty je však nezpochybnitelná,“ dodává.

Celý rozhovor si kdykoliv poslechněte v našem iRadiu nebo kliknutím na odkaz přímo v tomto článku.

autoři: mav , šše
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

Tajný deník čínské císařovny

Koupit

Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.