I když jsou kapacity psychoterapie plné, je dobré se alespoň zapsat do pořadníku, radí odbornice z Nevypusť duši
Z průzkumu Národního ústavu duševního zdraví vyplývá, že psychické problémy za poslední rok zažívá každý třetí člověk. Odborníci ovšem často nemají kapacity přijímat nové klienty. „Existují i svépomocné techniky, které mohou do určité míry na úzkosti pomoci: relaxační techniky nebo dechová cvičení, potom prvky behaviorální aktivace na depresivní myšlenky. Každopádně když se jedná o závažnější stavy, je potřeba vždy vyhledat odborníka,“ říká Marie Salomonová z Nevypusť duši.
Související
-
Dopady pandemie na psychiku lidí budou výrazné. Roste depresivita a úzkostné poruchy, říká psychiatr
„Vědomí je to, co prožíváme. Je to schopnost prožívat svět v jeho kvalitách. Víme, že se na tom podílí mozek, ale nevíme, jaký je mezi tím přesný vztah,“ říká Jiří Horáček.
-
Spousta lidí si nedokáže představit, co to duševní zdraví vlastně je, říká neurovědkyně
„Velká část duševních onemocnění, které teď vznikají, jsou reaktivní. To znamená, že reagují na nějakou situaci a pokud se o ně postaráme – zmizí,“ říká Marie Salomonová.
-
Muži nepláčou a častěji páchají sebevraždy, říká výzkumník Národního ústavu duševního zdraví
Zemře-li o víkendu na silnici víc než 10 lidí, hovoří média o „černém“ víkendu. O tom, že ve stejném čase zemře průměrně stejný počet lidí vlastní rukou, už se moc nemluví.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.