Dopady pandemie na psychiku lidí budou výrazné. Roste depresivita a úzkostné poruchy, říká psychiatr
Psychiatr a neurobiolog Jiří Horáček se ve své nové knize Vědomí a realita věnuje tomu, jak náš mozek vnímá realitu. „Vědomí je to, co prožíváme. Je to schopnost prožívat svět v jeho kvalitách. Víme, že se na tom podílí mozek, ale nevíme, jaký je mezi tím přesný vztah,“ popisuje. „Těžko říct, jestli existují lidé s rozšířeným vědomím, ale existuje mnoho stavů, kdy se do vědomí dostává více stimulů.“ Kde v mozku najdeme emoce? A je moudré zbavovat se vlastního ega?
Související
-
Deprese a úzkosti v době pandemie. Na péči psychologa mohou pacienti čekat až několik měsíců
V Česku přibývá lidí, kteří mají kvůli koronaviru psychické problémy. Na odbornou pomoc ale čekají i několik měsíců.
-
Za rok stát odebere rodinám 1700 dětí, pouze pět procent je skutečně ohroženo, varuje psycholog
Profesor lékařské psychologie Karel Ptáček usiluje o změnu přístupu k zanedbávaným dětem. Nejčastějším řešením je odebrání dítěte, upozorňuje. Jen pět procent je ohroženo.
-
Proč zapomínáme? Lidský mozek je jako počítač, říká Dana Steinová, odbornice na paměť
Že si už zase nemůžete na něco vzpomenout? Podle Dany Steinové zřejmě můžete být v klidu. „Stává se to už lidem ve 20 letech, jde o fenomén ‚mám něco na jazyku‘.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Tohle není povídání na dobrou noc, k zamyšlení určitě.
moderátor Jan Pokorný


Tata a jeho syn
Autorské povídky známého divadelníka a spisovatele A. G. v jeho vlastním podání. Tata a jeho syn je sbírkou úsměvných příběhů na motivy skutečných událostí, ovšem ve skutečných kulisách a především ve skutečné době.