Spousta lidí si nedokáže představit, co to duševní zdraví vlastně je, říká neurovědkyně
„Měla jsem nápad, že se v Česku nemluví o duševním zdraví a bylo by potřeba to změnit,“ popisuje Marie Salomonová, proč založila neziskový projekt Nevypusť duši, který pomáhá mladistvým. „Velká část duševních onemocnění, které teď vznikají, jsou reaktivní. To znamená, že reagují na nějakou určitou situaci a pokud se o ně postaráme, tak zmizí,“ vysvětluje neurovědkyně. Jak mluvit o svých pocitech? A co mohou udělat pro duševní zdraví dětí učitelé? Poslechněte si celý rozhovor!
Související
-
Jak se léčí nehojící se rány? Obrovský vliv má psychika, říká zdravotní sestra
Zachraňujeme pacienty v závažném stavu. Pomáháme těm, kteří mají pocit, že vyčerpali všechny možnosti, říká Andrea Pokorná z České společnosti pro léčbu ran.
-
Martin Anders: Centra duševního zdraví jsou důležitým prvkem v reformě psychiatrické péče
Rozhovor s předsedou České psychiatrické péče Martinem Andersem o tom, jaký mají přínos centra duševního zdraví a také o lécích.
-
Děti a distanční výuka? Sklízíme, co jsme zaseli, rodičům chybí autorita, tvrdí psycholog
Ode dneška zůstávají zavřené všechny školy v Česku kromě mateřských a speciálních. Jak v této době pracovat s nejmenšími školáky a zvládnou se vůbec učit jen on-line?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.