Martin Anders: Centra duševního zdraví jsou důležitým prvkem v reformě psychiatrické péče
Centra duševního zdraví chtějí pomoci přesunout péči o duševně nemocné z léčeben do ambulantní a komunitní sféry. Prvních pět center pomáhá asi třem stovkám pacientů, letos se jich má otevřít dalších patnáct. Jaká jsou negativa a pozitiva těchto center?
Pozitivně hodnotí centra duševního zdraví například předseda České psychiatrické společnosti Martin Anders. Podle něj jde o důležitý prvek v reformě psychiatrické péče, nikoliv ale stěžejní.
„Těch prvků je tam více, týkají se akutních oddělení, následné i ambulantní péče. Je to komplexní proces změny celého systému,“ vysvětluje Anders.
Duševní poruchy vyžadují komplexní a dlouhodobou léčbu, ambulance jsou přetížené, a právě proto jsou centra duševního zdraví přínosem. A podle Anderse si je pochvalují nejenom pacienti.
Lidé s duševními poruchami žijí kratší život možná právě proto, že nedostávají takovou péči v oblasti tělesné medicíny, jak by měli.
Martin Anders
„Jsou spokojení za prvé lidsky, ale spokojený je i personál – zdravotní sestřičky si to chválí. Je tu úplně jiný způsob péče, než na který byly zvyklé,“ popisuje s tím, že je znatelný pokles počtu hospitalizací a vracení se zpět do nemocnice.
Anders ale také připouští určitá negativa, ať už to je nedostatek personálu, který je obecně ve zdravotnictví, ale také určitou resistenci a setrvačnost současného systému.
Čtěte také25 let psychiatrické péče v datech: spotřeba antidepresiv roste, od léčeben směřujeme k ambulancím
Psychofarmaka společně s terapií
Nová generace přináší i pozitivní momenty v léčbě antipsychotik – jsou lépe snášená, mají sice nežádoucí účinky, ale nejsou v takové intenzitě. „Jsou data, která ukazují, že lidé léky ochotně užívají, setrvávají na léčbě déle a také se nevracejí díky tomu na psychiatrická lůžka,“ zdůrazňuje.
Spotřeba léčiv více méně odráží systém nastavení psychiatrické péče – jsou země, které mají velkou spotřebu psychofarmak, protože absentuje psychoterapie. „My bychom rádi postupovali komplexně, spojili psychofarmakologii také se sociální péčí a psychoterapií,“ uzavírá.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka