Hynek Kmoníček o cestě Miloše Zemana do Číny: Musíme být v něčem jiní než zbytek EU
Český prezident Miloš Zeman míří do Číny na oslavy konce 2. světové války, potkat by se tam měl i s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Bavit by se spolu měli o ekonomických a bezpečnostních otázkách. Co to konkrétně znamená? A co Česku přinese návštěva Miloše Zemana v Číně?
„U bezpečnostních otázek předpokládám, že nebudou moci minout téma Ukrajiny, kde vidíme vývoj takřka v živém přenosu,“ vysvětluje ředitel zahraniční odboru prezidentské kanceláře Hynek Kmoníček v rozhovoru s moderátorkou Helenou Šulcovou.
Dalším tématem by podle něj mohl být Blízký Východ, kde jsou v poslední době k vidění zajímavé ruské aktivity, a to po schůzce v Moskvě se Saudskou Arábií a s dalšími, kdo se snaží k vyřešení vleklé syrské války.
Oba státníci by se také mohli zabývat migrační krizí. „Ke skutečné ochraně vnějších hranic Schengenu a Evropy budeme potřebovat mandát Rady bezpečnosti. Ten se nám nepodaří získat bez pomoci Ruské federace, která nám pravděpodobně nepomůže pro dobré modro z našich očí, ale bude za to chtít podporu nějakým svým aktivitám jinde, například na Blízkém Východě,“ nastiňuje.
Právě v oblasti migrace by podle něj český prezident mohl sehrát svého druhu evropskou roli a úlohu směrem k ruskému vedení. Upozorňuje také, jak velkou výhodou je, že Zeman nebude chybět v Číně – Česko musí mít přidanou hodnotu oproti ostatním členským státům EU.
Staré paradigma, že všechno se vyrobí v Číně a prodává v Holešovicích, pomalu přestává platit. Začíná to být přesně opačně
„Ve chvíli, kdy jim v zásadě budeme nabízet desetimilionový český trh, musíme mít nějaké speciality, musíme být v něčem jiní než zbytek EU,“ upozorňuje.
Je řešením uprchlické krize stavba plotu v Maďarsku? Jaká jsou řešení migrační krize? A co přinese Česku návštěva Miloše Zemana v Číně? Poslechněte si záznam Dvaceti minut Radiožurnálu.
Celý rozhovor si kdykoliv poslechněte v našem iRadiu nebo kliknutím na odkaz přímo v tomto článku.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Parkanová: Nevěřila jsem, že bych mohla jít do vězení. Těžce jsem nesla pocit veřejného zhanobení
-
Čeští hokejisté rozstříleli Kazachstán 8:1 a jsou ve čtvrtfinále. Kapitán Červenka se blýskl hattrickem
-
Trump promluví s Putinem. Prezident USA chce jednat o zastavení ‚krveprolití‘ a obchodu
-
Chat GPT je pacifista, Gemini doporučuje eskalaci. Vědci hledají využití umělé inteligence v diplomacii