Herec Jan Jiráň: Mám rád časy, kdy měl správný chlap čisté boty, svědomí a klobouk!

Jak se pracuje s hereci ze Studia Ypsilon? To nastínil herec a režisér mluveného slova Jan Jiráň
Jak se pracuje s hereci ze Studia Ypsilon? To nastínil herec a režisér mluveného slova Jan Jiráň

Herci ho přinutili, aby psal na počítač, na staré psací stroje ale nezanevřel. „Mám sedm psacích strojů, většinou značky Underwood. Když píši jenom pro sebe, tak si sednu a používám je, pásek jsem si nakoupil dost,“ říká v rozhovoru s moderátorkou Lucií Výbornou herec, muzikant, režisér a dlouholetý člen Studia Ypsilon Jan Jiráň.

Jako režisér mluveného slova hodně čte a knihy má poschovávané ve třech bytech. „Argentinští autoři mi přijdou, že píší podobně, rozumíme jim, jejich jazyk a humor je mi blízký,“ nastiňuje s tím, že nyní čte Osvalda Soriana, z jehož knihy by chtěl udělat desku s mluveným slovem.

Audionahrávky považuje Jan Jiráň za knihy pro uši. „I výborní herci říkávají, že je baví vytvářet svět fantazie pro posluchače, baví mne poslouchat příběh a vytvářet si vlastní,“ popisuje.

A jak se režírují herci z Ypsilonky? „Moji nejbližší kolegové vědí, že na ně nehraju režiséra, že se jenom snažím vyvarovat chyb,“ říká s tím, že takový Jiří Lábus je profesionál, který je schopen zahrát všechno. „V každé mé dramatizaci se objeví,“ podotýká.

Herec a ražisér Jan Jiráň

A co by chtěl dělat do budoucna? „Moje perly jsou opery, docházím ke snům, kdy bych chtěl udělat celou knihovnu převyprávěných oper,“ vysvětluje.

Jaké vztahy panují v Ypsilonce? Jak se dramatizují opery? I to jste se mohli dozvědět v Hostu Radiožurnálu mezi 10. a 11. hodinou.

Audio záznam rozhovoru si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu.