HandyCamping o extrémních podmínkách a reality show
HandyCamping o životě lidí v extrémních podmínkách navštívil psycholog Jeroným Klimeš a účastnice reality show, slečna Wendy. Extrémní podmínky, do kterých se člověk dostane, ať již dobrovolně či nedobrovolně, ho mnohdy poznamenají na celý život. Takové prostředí bylo i v reality show. Jejími účastníky jsou většinou lidé kolem dvaceti let. Je to věk, kdy ještě nemají stabilizovanou identitu a hodnotový systém.
Dělají hlouposti, reagují velmi emotivně, křičí na sebe a nadávají si. Svými reakcemi mnohdy sami sebe překvapí. Zjišťují, čeho jsou schopni. Své jednání často vůbec neovládají. Sledování takových pořadů má špatný vliv na děti a mladistvé, protože podobné chování prezentují jako standardní.
Wendy strávila ve vile sedmdesát pět dní, během kterých si dvakrát sáhla na dno. Prvních čtrnáct dní se cítila hodně špatně. Bylo pro ni těžké zvyknout si, že ji všude sledují kamery, že se nemůže nikam schovat a nemůže nikomu zatelefonovat. Prostory vily nestačily pro tolik lidí, působily stísněně a nebylo možné být někde chvilku sám. Nebylo kam utéct a po ruce nebyl žádný blízký člověk.
Po té, co vilu opustila, měla hodně odlišné názory na to, co se děje uvnitř a jak to působí na lidi venku. Dozvěděla se, jak byla prezentována televizí a co si o ni někteří lidé myslí. Zažila několik špatných reakcí a ztratila několik kamarádů. Nemá šanci vysvětlit a obhájit své chování ve vile všem divákům. "Některým kamarádům jsem už vysvětlila, že to bylo trochu jinak, než to vypadalo. U ostatních mě to mrzí, ale říkám si, že kdo to bude chtít pochopit, tak to pochopí," smutně dodává Wendy.
O vojenské misi KFOR v Kosovu vyprávěl nadporučík Josef Glogar, kaplan 31. brigády chemického vojska v Liberci. S vojáky 4. česko-slovenského praporu tam strávil několik měsíců. Vydržet v cizí zemi, kde jsou konflikty mezi etniky a kde se člověk dostává do situací, kdy zažívá strach o svůj život, musí přežít hlad, zimu a nebezpečí, je psychicky velmi náročné. Je to extrémní prostředí, ve kterém se vojáci setkávají s lidmi jiné mentality, vyrovnávají se s jinými zvyky i způsoby chování.
Přítomnost kaplana je v takovém prostředí velmi důležitá. Zejména pokud se s vojáky zná a sdílí stejné prostředí i potíže, je jeho podpora nedocenitelná. Vojáci za ním přicházejí se svými problémy. Každému chybí něco jiného, ale nejčastěji trpí odloučením od rodiny a svých blízkých. "S některými vojáky naše přátelství přetrvává i po skončení mise. Na prožití tak těžkých situací se nedá zapomenout," říká Glogar.
Dotazy, náměty a informace o vašich akcích můžete posílat na adresu:
HandyCamping, ČRo 1 - Radiožurnál, Vinohradská 12, 120 99 Praha.
Nebo na e-mail: hc@rozhlas.cz.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Boj o Oscara? Jako země na to nejsme připravení. Je tady hodně prostoru pro zlepšení, myslí si Mádl
-
Dětské tábory nebo povodně v Texasu. ‚I proto vydat výstrahu nebyla chyba,‘ říká hydrometeorolog Rieder
-
AUDIO: Jak podporovat kulturu u nás? Poslechněte si politickou debatu v rámci projektu Česko 2025
-
Pořadatelé zrušili letošní ročník festivalu Rubicon. U Bratislavy měl vystoupit americký rapper Kanye West