Gazdík: Státní finance jsou v krizi, platy učitelů zůstanou na 130 % průměrné mzdy i v dalších letech
Učitelům příští rok vzrostou platy o dvě procenta, ačkoli předchozí vláda slibovala růst o tři. Takové navýšení si ale nemůže dovolit státní rozpočet. „Školství je naše priorita, ale veřejné finance jsou v katastrofálním stavu. Většina státních zaměstnanců nedostala přidáno vůbec. Budeme se snažit konsolidovat státní finance, zatím plníme slib 130 procent průměrné mzdy pro učitele,“ vysvětluje ministr financí Petr Gazdík z hnutí STAN.
Navýšení platů jen o dvě procenta kritizují odbory. Podle předsedy Českomoravského odborového svazu pracovníků školství Františka Dobšíka deklarovaná priorita školství nové vlády dostala velkou trhlinu. Uvedl, že odborářům učitelé volají, že se jedná o výsměch a podraz. Jaký je váš komentář?
Pan předseda se mýlí. Školství je skutečně priorita. Pan předseda si jistě všiml, v jakém stavu jsou veřejné finance a že většina státních zaměstnanců nedostala přidáno vůbec.
Přidáno dostali pouze ti, kteří nějakým způsobem pracují v covidovém prostředí – hasiči, policisté, zdravotníci a učitelé. My jsme slíbili, že platy učitelů zůstanou na 130 procentech průměrné mzdy a to se také v příštím roce stane.
Jak budete prosazovat, aby se platy i nepedagogických pracovníků zvyšovaly dál?
Budeme se o to snažit. Nicméně předchozí vláda nám zanechala státní rozpočet a státní kasu v katastrofálním stavu. Není možné dále žít na dluh, jedno by to stejně skončilo. My se budeme snažit konsolidovat veřejné finance a vzdělávání bude naše priorita. Podle toho k tomu přistupujeme.
Ty dvě procenta plus další objem prostředků v nad tarifních složkách, které dostanou ředitelé tak, aby ti nejlepší mohli být odměněni za svou práci – to je to maximum, co v současné kritické situaci státního rozpočtu umíme a můžeme.
Kdy otevřete tu debatu znovu?
Debata bude otevřena permanentně. Ten zásadní slib vlády, který mi potvrdila – že platy učitelů zůstanou na 130 procentech průměrné mzdy i v dalších letech – dodržíme.
Žáci se po návratu z vánočních prázdnin budou testovat na koronavirus dvakrát týdně, uvažujete o tom, že by se preventivně testovalo i po 17. lednu? Tedy stejně jako to má být ve firmách?
My se v tuto chvíli snažíme předejít masivnímu nástupu varianty omikron, kterou vidíme v některých dalších evropských zemích – třeba ve Francii nebo v Dánsku. Právě proto to preventivní testování dvakrát týdně a testování všech očkovaných i neočkovaných. Krátce před koncem testování ho vyhodnotíme. Určitě bude pokračovat dál, minimálně jednou týdně jak jsme byli ve školách zvyklí.
Budeme se snažit zabránit vlně varianty omikron. Jak konkrétně, to vám řeknu těsně předtím, než vyhodnotíme to testování v prvních čtrnácti dnech.
Mají na to školy dost testů? Vláda rozhodla, že nakoupí dalších 14 milionů antigenních testů pro školy.
Bavili jsme se o tom hned na prvním zasedání po jmenování vlády. Já jsem zařazoval na jednání mimořádný bod nákupu 16 milionů testů. Těch ve středu schválených 14 milionů je preventivních, do skladu státních hmotných rezerv, abychom měli dostatečný prostor, kdyby incidence varianty omikron byla větší, než čekáme. Vláda je na další testování připravená.
Řešila vláda i změny pro karanténu ve školách? Už je jisté, co bude v pondělí 3. ledna, po návratu dětí do školy platit?
Určitě budou platit velmi podobně, pouze testování bude dvakrát týdně. Ve čtvrtek, pokud se objeví někdo pozitivní, se budeme snažit uplatňovat tzv. test to stay. Ti, kdo byli v bezprostřední kontaktu s nakaženým, který odejde do karantény, se budou testovat každý den tak, aby se zabránilo šíření viru.
Související
-
Učitelům přidáme, slibují před volbami politické strany. Liší se ale v přesné částce
Na co se mohou po volbách těšit učitelé? Pokud politické strany splní, co slibují, učitelské platy i nadále porostou. V tom panuje napříč politickým spektrem vzácná shoda.
-
Ministr školství Robert Plaga: Trápí mě nedostatečná prestiž českých učitelů
Stačí navýšení platů učitelů k navrácení prestiže tohoto povolání? A bude se měnit způsob výuky na školách? Hostem Dvacítky byl ministr školství Robert Plaga.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.