Volby 2021: Jak jsou kandidující strany připravené čelit deseti hlavním povolebním výzvám?

Učitelům přidáme, slibují před volbami politické strany. Liší se ale v přesné částce

Na co se mohou po volbách těšit učitelé? Pokud politické strany splní, co slibují, učitelské platy i nadále porostou. V tom panuje napříč politickým spektrem vzácná shoda.

Velká část politické scény se neliší ani v konkrétní částce – průměrný plat učitele by měl být 130 procent průměrné mzdy . Navrhuje to koalice Pirátů a Starostů, koalice SPOLU, hnutí SPD, KSČM, Přísaha a taky strany Levice nebo Moravské zemské hnutí.

Strana Volte pravý blok navrhuje dokonce 1,5násobek průměrné mzdy. A větší přísun peněz pedagogům slibuje i vládnoucí hnutí ANO. To se zavazuje, že po čtyřech letech vládnutí by zase navýšilo průměrnou mzdu učitelů o 50 procent.

Plat navázaný na průměrnou mzdu?

Čtěte také

Na potřebě zvýšit prestiž učitelského povolání se tedy strany shodují. Například ale strana Volný blok nechce, aby výše platu byla navázaná na průměrnou mzdu. Plat prý musí odpovídat situaci na trhu práce. Také hnutí Otevřeme Česko normálnímu životu odmítá vazbu na průměrnou mzdu. Naopak by dalo větší pravomoci při stanovení platu ředitelům jednotlivých škol.

Aliance národních sil zase připomíná, že je potřeba změnit systém určování výše platů. Odkazuje při tom na fakt, že podle ministerstva školství byl loni průměrný plat v regionálním školství přes 44 tisíc korun, ale najít učitele na lokální úrovni s takovým příjem je podle Aliance takřka nemožné.

autoři: Andrea Kubová , als
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Mimozemští roboti, červí díry, kosmické elektrárny... je lepší být ve střehu.

Tomáš Vacek, vedoucí Programu celoplošné stanice

vladana.jpg

Komplet 3CD Vladana a Prasopes

Koupit

Co se stane, když se desetiletá holka rozhodne být intergalaktickou strážkyní? Sci-fi seriál o útěku z domova, vzpouře strojů a přátelství s jedním zvláštním kouzelným zvířetem.