Volby 2021: Jak jsou kandidující strany připravené čelit deseti hlavním povolebním výzvám?

Penze pro budoucí generace: důchodová reforma je nutná, penze by se měly blížit ke 20 tisícům, shodují se strany

14. září 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Po elektronizaci vznikne seznam a bude možné mnohem rychlejší vyhledávání. Dodnes jsou tyto údaje občas potřebné třeba pro výpočet důchodů

Čtyřicátníci mají do důchodu ještě daleko, přesto už přemýšlejí nad tím, jak se do penze finančně zajistí. Obávají se, že se o ně stát v důchodu nepostará. Osmatřicetiletá učitelka Petra z Pardubicka utáhne hypotéku a úspory na vzdělání dětí, ale spořit na důchod už nemá z čeho. Nadprůměrně ohodnocený IT konzultant Štěpán spoléhá na investice a kryptoměny. Jaká by podle volebních lídrů měla být výše průměrné penze v Česku? Co seniorům slibují?

Čtěte také

Většina kandidujících politických subjektů se shoduje na tom, že je potřeba přijmout důchodovou reformu, jinak dnešní čtyřicátníci budou mít minimální důchody.

Rozdíly mezi regiony i zaměstnáními

Na jejich výši se strany téměř shodují: měly by se pohybovat okolo nebo lehce pod dvacet tisíc. Rozdíly přitom vidí mezi jednotlivými kraji nebo vykonávanými obory.

Strana Zelených slibuje zavést univerzální starobní důchod ve výši nejméně 10 tisíc korun. A některé politické subjekty chtějí zajistit, aby lidé, kteří pečují o děti nebo blízké, neměli nižší důchody.

autoři: Iva Vokurková , Zuzana Machálková ,
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Mimozemští roboti, červí díry, kosmické elektrárny... je lepší být ve střehu.

Tomáš Vacek, vedoucí Programu celoplošné stanice

Tomáš Vacek

Komplet 3CD Vladana a Prasopes

Koupit

Co se stane, když se desetiletá holka rozhodne být intergalaktickou strážkyní? Sci-fi seriál o útěku z domova, vzpouře strojů a přátelství s jedním zvláštním kouzelným zvířetem.