Volby 2021: Jak jsou kandidující strany připravené čelit deseti hlavním povolebním výzvám?

Penze pro budoucí generace: důchodová reforma je nutná, penze by se měly blížit ke 20 tisícům, shodují se strany

Čtyřicátníci mají do důchodu ještě daleko, přesto už přemýšlejí nad tím, jak se do penze finančně zajistí. Obávají se, že se o ně stát v důchodu nepostará. Osmatřicetiletá učitelka Petra z Pardubicka utáhne hypotéku a úspory na vzdělání dětí, ale spořit na důchod už nemá z čeho. Nadprůměrně ohodnocený IT konzultant Štěpán spoléhá na investice a kryptoměny. Jaká by podle volebních lídrů měla být výše průměrné penze v Česku? Co seniorům slibují?

Čtěte také

Většina kandidujících politických subjektů se shoduje na tom, že je potřeba přijmout důchodovou reformu, jinak dnešní čtyřicátníci budou mít minimální důchody.

Rozdíly mezi regiony i zaměstnáními

Na jejich výši se strany téměř shodují: měly by se pohybovat okolo nebo lehce pod dvacet tisíc. Rozdíly přitom vidí mezi jednotlivými kraji nebo vykonávanými obory.

Strana Zelených slibuje zavést univerzální starobní důchod ve výši nejméně 10 tisíc korun. A některé politické subjekty chtějí zajistit, aby lidé, kteří pečují o děti nebo blízké, neměli nižší důchody.

Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.