Volby 2021: Jak jsou kandidující strany připravené čelit deseti hlavním povolebním výzvám?

Povinné očkování proti koronaviru? Strany spíše apelují na zodpovědnost lidí či požadují lepší informační kampaň

13. září 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Očkování mobilním týmem

Denní přírůstky nových případů koronaviru v Česku rostou, zájem o očkování ale klesá. Přibývá i hospitalizovaných s covidem v nemocnicích. Například v Domažlicích si zdravotníci pamatují na nejhorší vlnu epidemie: „Ze začátku jsem byl spíš proti očkování. Ale pak jsem viděl lidi s těžším průběhem a nechal jsem se naočkovat,“ říká řidič zdravotnické dopravní služby Pavel Kitzberger. Jaké změny v očkování plánují strany a hnutí kandidující v nadcházejících sněmovních volbách?

Povinné očkování žádné z dvaadvaceti kandidujících politických uskupení neuvádí. Na dobrovolnosti vakcinace panuje napříč politickými subjekty shoda. Některé to opírají o fakt, že lidem s určitými onemocněními lékaři očkování nedoporučují, třeba hnutí ANO nebo SPD.

Některé státy přesto přistupují k očkování pracovníků v určitých profesích. A třeba strana Levice připouští, že časem by se mohlo začít uvažovat o povinném očkování například u prodavačů, pracovníků ve zdravotnictví, sociálních službách nebo kultuře.

Čtěte také

Hnutí Švýcarská demokracie ale upozorňuje, že povinné očkování v určitých profesích by mohlo vést k poklesu počtu pracovníků.

Většina politických subjektů apeluje na větší odpovědnost lidí. Koalice Pirátů a STAN, ale taky SPOLU nebo KSČM dodávají, že stát by se měl postarat o intenzivnější informační kampaň, ve které vědci a lékaři vysvětlí důležitost vakcíny proti covidu-19.

Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

S hereckými hvězdami poznejte tajemství textu starého dva tisíce let

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

O věrné lásce statečného Chairea a sličné Kallirhoy

Koupit

Román byl napsán pravděpodobně už v prvním století našeho letopočtu a možná dokonce i dříve. Jde o první dochovaný milostný a zároveň i dobrodružný román nejenom antického, ale vůbec evropského písemnictví.