Volby 2021: Jak jsou kandidující strany připravené čelit deseti hlavním povolebním výzvám?

Povinné očkování proti koronaviru? Strany spíše apelují na zodpovědnost lidí či požadují lepší informační kampaň

Denní přírůstky nových případů koronaviru v Česku rostou, zájem o očkování ale klesá. Přibývá i hospitalizovaných s covidem v nemocnicích. Například v Domažlicích si zdravotníci pamatují na nejhorší vlnu epidemie: „Ze začátku jsem byl spíš proti očkování. Ale pak jsem viděl lidi s těžším průběhem a nechal jsem se naočkovat,“ říká řidič zdravotnické dopravní služby Pavel Kitzberger. Jaké změny v očkování plánují strany a hnutí kandidující v nadcházejících sněmovních volbách?

Povinné očkování žádné z dvaadvaceti kandidujících politických uskupení neuvádí. Na dobrovolnosti vakcinace panuje napříč politickými subjekty shoda. Některé to opírají o fakt, že lidem s určitými onemocněními lékaři očkování nedoporučují, třeba hnutí ANO nebo SPD.

Některé státy přesto přistupují k očkování pracovníků v určitých profesích. A třeba strana Levice připouští, že časem by se mohlo začít uvažovat o povinném očkování například u prodavačů, pracovníků ve zdravotnictví, sociálních službách nebo kultuře.

Čtěte také

Hnutí Švýcarská demokracie ale upozorňuje, že povinné očkování v určitých profesích by mohlo vést k poklesu počtu pracovníků.

Většina politických subjektů apeluje na větší odpovědnost lidí. Koalice Pirátů a STAN, ale taky SPOLU nebo KSČM dodávají, že stát by se měl postarat o intenzivnější informační kampaň, ve které vědci a lékaři vysvětlí důležitost vakcíny proti covidu-19.

Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.