100 dnů do voleb. K volbách chce jít 66 % Čechů, za nejdůležitější označují stav českého zdravotnictví

Sociologové z agentury Median se ptali minulý týden více než tisíce respondentů, kolik z nich se chystá k říjnovým volbám. Kladně odpověděly dvě třetiny dotázaných, 32 % se naopak k volbám nechystá. Jako důvod nejčastěji uvádějí, že je politika nezajímá nebo jí jsou znechucení. Za jedno z nejdůležitějších témat považují lidé v Česku stav českého zdravotnictví. Řešení covidové krize zařadili až na desáté místo nejpodstatnějších témat.

Prezident Miloš Zeman termín letošních voleb vyhlásil už na konci loňského prosince. Stranám tak oficiálně začalo období příprav na volební klání mnohem dříve, než je obvyklé

K volbám se podle průzkumu chystají dvě třetiny Čechů – nejčastěji absolventi vysokých škol a také lidé starších 60 let. „Mladší lidé ve věku 18 až 29 let ve 41 procentech uvádějí, že by se voleb nezúčastnili. Pak jde také o lidi bez maturity, a to ve 42 procentech. V Ústeckém kraji by k volbám nešlo dokonce 57 procent lidí,“ upřesňuje ředitel agentury Median Přemysl Čech.

Kolik lidí by šlo teď volit? Ovlivní náladu voličů koronavirová krize? Změnila se politika v zahraničí? Poslouchejte po celou středu 30. června speciální vysílání ČRo Plus

Zdravotnictví a bezpečnost

Klíčovými tématy pro politiky by v nadcházejících volbách podle oslovených měly být bezpečnost nebo stav českého zdravotnictví. Důležitý je pro ně také stav veřejných financí a životní úroveň obecně. Naopak nejméně lidí označilo za podstatné téma přistěhovalectví – konkrétně 71 procent respondentů. To, že by se měli politici zaměřit na řešení koronavirové krize, si pak myslí necelých 80 procent lidí.

Nejpreferovanější kategorie jsou svým způsobem nadčasové. Trošku mě překvapilo, že koronavirová krize byla jmenována až v nějakém desátém pořadí,“ všímá si Přemysl Čech.

Lidé v Česku považují za jedno z nejdůležitějších témat voleb stav českého zdravotnictví.
autoři: Zdeňka Trachtová , als | zdroj: iROZHLAS.cz
Spustit audio

Související