Volby 2021: Jak jsou kandidující strany připravené čelit deseti hlavním povolebním výzvám?

Česko a uprchlíci: strany se shodují, že migrace se musí řešit primárně mimo Evropskou unii a je třeba hlídat hranice

Už sedmým rokem žije v Česku syrský uprchlík Amin Abosaleh. Naučil se velmi dobře česky a stal se vedoucím lékařem na stomatologické klinice v centru Prahy. „Je potřeba mít dobrý plán, pracovat a mít štěstí. Všechno dopadlo, jak jsem chtěl,“ říká spokojeně. Sice už má trvalý pobyt a požádal o české občanství, boj s úřady je ale podle něj nekonečný. S diskriminací se naopak nesetkal. Jak by měla podle volebních lídrů do budoucna vypadat migrační politika Česka a Evropské unie?

Raději vyšší kontrola

Řešení už v místě vzniku problému a nutnost zvýšené ochrany hranic. To je hlavní idea většiny stran. Svoboda a přímá demokracie k tomu kategoricky odmítá jakékoli úpravy uprchlických kvót.

Čtěte také

Strana zelených naopak apeluje na solidaritu a sdílení odpovědnosti a požaduje obnovení evropské mise pro záchranu lidí ve Středozemním moři. Podobně to vnímá strana Levice, která navrhuje zřídit evropský fond na pomoc uprchlíkům.

KSČM vidí jako základní řešení zřízení checkpointů neboli předsunutých imigračních úřadů, které by běžencům poradily, zda je Evropa přijme a na co mají nárok. To by jim mělo ušetřit nejistou a drahou cestu.

Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.