Volby 2021: Jak jsou kandidující strany připravené čelit deseti hlavním povolebním výzvám?

Konec spalování uhlí a ochrana vodních zdrojů. Jaké budou ekologické priority příští vlády?

Přestože letošní rok byl na srážky bohatý a na většině území Česka teď nehrozí sucho, problémy s nedostatkem vody a dalšími důsledky klimatických změn z dlouhodobého hlediska přetrvávají. Reflektují je i strany a hnutí ve svých volebních programech. Shodují se na nutnosti ochrany vodních zdrojů nebo na ukončení provozu uhelných elektráren. Liší se jen v termínech – hnutí ANO počítá, že spalování uhlí v Česku skončí do roku 2038, koalice Pirátů a STAN mluví o roku 2033.

Čtěte také

Vodní zdroje

Často se strany a hnutí odkazují také na ochranu vodních zdrojů. Za klíčový bod to považuje třeba hnutí SPD, které prosazuje přímo deprivatizaci vodních zdrojů.

Vládní ČSSD slibuje, že by do roku 2025 vrátila do krajiny tisíce rybníků a ráda by prosadila celkový investiční plán obnovy krajiny. Důraz na vodohospodářskou funkci zemědělských a lesních půd a obnovu mokřadů zmiňuje i hnutí Přísaha.

Boj proti klimatické změně

Trikolóra, Soukromníci a Svobodní by nepřipustili zákaz prodeje aut se spalovacím motorem. Volný blok by zase vypověděl Pařížskou klimatickou dohodu. A hnutí Senioři21 říká, že by prosazovalo omezení finanční podpory u pěstování řepky na biopalivo.

Průmyslové a obchodní zóny zase vadí zástupcům hnutí Prameny, chtěli by omezit zábor orné půdy pro takové typy staveb. A koalice SPOLU říká, že v boji s klimatickou změnou je klíčové, aby se domluvila společná strategie za podpory největších znečišťovatelů.

Tedy v případě CO2 Číny a Spojených států, v případě znečištění vody plasty zase asijských zemí jako Indie nebo Indonésie. Bez jejich zapojení nemá podle koalice SPOLU globální boj s klimatickou změnou reálnou šanci na úspěch.

autoři: Jiří Svatoš , prh
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.