Freddie Mercury před 30 lety podlehl AIDS. Jak na něj vzpomíná jeho osobní asistent Peter Freestone?

Zpěvák britské hudební skupiny Queen zemřel v pětačtyřiceti letech 24. listopadu 1991 a stal se jednou z nejznámějších obětí nemoci AIDS. Svým fanouškům to dal vědět pouhý den před smrtí a v prohlášení pro tisk také uvedl, že by se lidé měli zapojit do boje s touto zákeřnou chorobou.

Má se za to, že jeho popel byl rozptýlen na břehu Ženevského jezera ve švýcarském Montreux, kde je také Mercuryho nadživotní socha vyrobená českou výtvarnicí Irenou Sedleckou.

Na koncertních pódiích byl charismatický Mercury perfekcionistou, liboval si v pompéznosti a okázalých gestech. Vystupoval v přiléhavých kombinézách s hlubokým výstřihem, rád se líčil a lakoval si nehty.

Mercuryho dlouholetý osobní asistent Peter Freestone žije už 20 let v České republice a loni v srpnu získal také české občanství. Je jedním ze scenáristů životopisného filmu Bohemian Rhapsody režiséra Bryana Singerase s Rami Malekem v hlavní roli.

„Je to hollywoodský film, ne dokument. Freddieho život byl trošku jiný, ale pro film je to něco speciálního,“ řekl Freestone v jednom z rozhovorů na karlovarském festivalu v roce 2019. Snímek nakonec získal čtyři Oscary.

Rami Malek jako Freddie Mercury ve snímku Bohemian Rhapsody

Vzpomínejte s hudbou

V den 30. výročí přítelova úmrtí si na něj vzpomněl také v osobním krátkém videu. Dnes jdu z jednoho interview do druhého a věřte mi, že někdy je to opravdu velmi těžké. Ale pomáhá mi při tom vzpomínka na Freddieho,“ říká na něm se zřejmým dojetím.

Lidé se mne často ptají, jak si ho nejlíp pamatuju. Vidím jeho obraz, jak se směje a je spokojený. Už třicet let tady není, ale musíme si pamatovat, co dal jednomu každému z nás. Jeho hudba pro něj znamenala všechno, a tak myslete na jeho hudbu, na všechno, co vytvořil, a myslete na radost, kterou skrze ni dal tolika lidem.“

autoři: Alžběta Havlová , and
Spustit audio