Francie slavila konec války v Paříži i v Remeši, kde Němci podepsali kapitulaci už 7. května 1945. Stalin ale zuřil
Zápisník Martina Baluchy
Evropa si v týdnu připomněla 80 let od konce druhé světové války. Britský král Karel III. Se účastnil bohoslužby v londýnském Westminsterském opatství, nový německý kancléř položil květiny v pietní berlínské hale Neue Wache a francouzský prezident Emmanuel Macron uctil památku padlých u hrobu Neznámého vojína pod pařížským Vítězným obloukem. Francouzi si připomněli konec bojů v Evropě taky v Remeši, kde Němci 7. května 1945 brzy ráno podepsali první kapitulaci.
Kapitulace nacistického Německa byla podepsaná v cihlové budově nedaleko nádraží. Její součástí je lyceum a teď i muzeum kapitulace. Vlají tady čtyři vlajky: sovětská, francouzská, americká a britská.
„Mluví se jen o 8. květnu, kapitulace přitom byla podepsaná tady v Remeši, v místnosti uvnitř této budovy,“ upozorňuje 80letá obyvatelka Remeše Danielle a ukazuje přitom na muzeum kapitulace. Právě v této cihlové budově bylo v květnu roku 1945 americké velitelství, kde německý generál Alfréd Jodl podepsal první akt kapitulace, bylo to přesně 7. května 1945 ve 2h 41 minut.
„Samotný akt kapitulace byl velmi rychlý, trvalo to jen pár minut. Němci přišli do této místnosti. Mířily na ně fotoaparáty a reflektory novinářů. Německý generál Jodl řekl pár slov, posadil se a všichni podepsali dokumenty,“ popisuje Bénédicte Hernuová.
„Následně ho ve své kanceláři nad námi přijal americký generál Eisenhower. Ptal se ho, jestli pochopil rozsah a význam toho, co právě podepsal. Jodl odvětil, že ano a odešel.“
„Nepovedená“ kapitulace
Ředitelka remešského muzea kapitulace upřesňuje, že Eisenhower nebyl u podpisu německé kapitulace, protože tam za německou stranu nebyl nikdo stejné hodnosti. U stolu ale seděla jeho pravá ruka, generál Bedell Smith, za Francouze tam byl generál Francois Sevez a za Sověty dohodu podepsal generál Ivan Susloparov, který k tomu ale neměl svolení Stalina.
„Stalin byl nepříčetný. Chtěl, aby kapitulace byla v Berlíně. Pokládal se za velkého vítěze druhé světové války. Když Susloparov v Remeši ten dokument podepsal, tak neměl Stalinův souhlas. Stalin tedy požadoval druhý podpis v Berlíně. Hodilo se to i de Gaullovi, který nebyl spokojený s tím, že generál Sevez byl v Remeši jen jako svědek německé kapitulace. Proto do Berlína poslal generála Tassigniho,“ vysvětluje Bénédicte Hernuová.
Místnost, kde se psala historie, zůstala nezměněná. „Vypadá přesně jako 7. května 1945. Dodnes jsou tu na zdech vojenské velitelské mapy – pozemní, letecké i zásobovací. Jsou tu taky meteorologické mapy a mapy Pacifiku, kde válka ještě pokračovala,“ ukazuje ředitelka muzea.
Cesta ohně
Vojáci u příležitosti oslav 80. výročí konce války vynesli oheň z hrobu Neznámého vojína pod pařížským Vítězným obloukem a donesli ho před muzeum kapitulace v Remeši. Odtud se oheň vydal džípem směrem k památníku padlých. Za autem následovali cyklisté v žlutých dresech 101. americké výsadkové divize.
„Je to jedna z jednotek, které seskočily nad Normandií v noci z 5. na 6. června 1944. Její pozdější velitelství bylo nedaleko odtud v Rooseveltově gymnáziu, v dnešním muzea kapitulace,“ říká Gérard z cyklisticko-historického oddílu.
Právě on držel v ruce lucernu s ohněm od pařížského hrobu Neznámého vojína. Dovezl ji až k remešskému památníku za padlé, kde se konala pieta následovaná historickou rekonstrukcí.
Remeš v khaki barvách
Náměstíčko v centru Remeše se proměnilo v jedno velké vojenské ležení, které připomíná spíš oslavy spojené s vyloděním spojenců v Normandii. Jsou tady historické vozy, džípy, stany a americká vlajka vyvěšená uprostřed.
Ve stánku v rohu stojí muž oblečený v šatech francouzských odbojářů. Má na sobě vytahané manšestráky s kšandami, košili a čepici a pouští písně Edith Piaf. Xavier mi říká, že jeho dědeček působil ve francouzském odboji a k těmto historickým rekonstrukcím se dostal díky svému synovi, který se zajímá o historická vozidla a dobové uniformy.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Konec snu o obhajobě zlata. Čeští hokejisté nestačili na Švédsko a na mistrovství světa končí ve čtvrtfinále
-
Policisté uzavřeli případ zapomenuté zbraně ve Sněmovně. Podle nich šlo o přestupek
-
Ruští vojáci ničí ukrajinské pozice. Vytváříme nárazníkovou zónu podél hranic, řekl Putin
-
Přijetí v Cannes bylo moc hezké a vřelé. Všichni jsme plní emocí, říká režisérka filmu Karavan Kirchnerová