Existují jedovatí ptáci?

15. březen 2013

Nikoho nepřekvapuje, že jsou jedovatí plazi, tedy někteří ještěři a hadi. Jedovatí jsou i mnozí obojživelníci, mloci a žáby.

Nebo hmyz, různí brouci nebo motýli, ale i sršni a mravenci. Známí jsou i jedovatí savci. Samečkové australských savců ptakopysků nebo ježur mají jedové žlázy ve svých zadních nohách.

Dokonce existují i jedovatí ptáci. Patří do řádu pěvců. Ale kdoví, jak to s tím jejich zpěvem je, když se česky jmenují pištci. Žijí nedaleko severního pobřeží Austrálie, na druhém největším ostrově na světě na Nové Guineji. Domorodci jim říkají podle pištivého zvuku, který tito pištci vydávají, pitohuí. A tito ptáci jsou jedovatí proto, že se živí jedovatými brouky.

Jed těchto brouků jim neuškodí, naopak se jim dostane do kůže a do peří. Takže když je sežere nějaký dravec, udělá se mu špatně a příště už se radši o něco podobného nepokusí. Tihle ptáčci své jedem nasáklé peří otírají i o hnízdo a o vajíčka. Jedem tak chrání nejenom sebe, ale i svou budoucí rodinu. Taky vám to připadá nesmírně zajímavé? Každopádně si to zapište za uši.

autor: Zora Jandová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.