Můžou žít tučňáci v teple?

22. únor 2019

Víte, proč se ve volné přírodě nemůže potkat tučňák s ledním medvědem? Protože na té naší kulaté zeměkouli medvěd žije v mrazu a sněhu nahoře a tučňák v mrazu a sněhu dole.

Ovšem v různých koutech světa žijí i teplomilní tučňáci – např. v Africe. Na písečných plážích je jich tam spousta – celé velké rodiny. V zoologických zahradách se tihle teplomilní tučňáci v mrazivých dnech schovávají ve vyhřátých pavilonech.

Jsou to ptáci, i když tak nevypadají a neumí lítat. Ve volné přírodě, když mění peří, neloví a jen stojí na břehu, aby se nevysilovali. Někteří dokážou přežít bez potravy dokonce déle než čtvrt roku. Jsou výteční plavci a lovci. Důležité pro ně není, jak veliká je zima nebo teplo, ale jestli je poblíž v moři studený proud, který jim přináší potravu, na kterou jsou zvyklí ze svého zimního království.

Někteří tučňáci jsou malí, ale jiní dorůstají do výšky 115 cm – tak mohou být velcí žáci druhé třídy. A pravěcí pratučňáci byli velcí 135 cm, tedy asi jako páťáci. A někteří dokonce 165 cm jako paní učitelka. Věděli jste to? Pokud ne, tak si to zapište za uši.

autor: Zora Jandová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.