Duel europoslankyň: Zmírní azylové řízení v třetích zemí rizika pro EU, nebo jen odsune pozornost?
Migrace bude i v příštích pěti letech patřit mezi hlavní témata politiky Evropské unie. Mluvit se bude mimo jiné o snahách některých členských států prosadit přesouvání migrantů do azylových center v třetích zemích. Zda je to správná cesta, hodnotí v nové epizodě Bruselských chlebíčků europoslankyně Markéta Gregorová z Pirátské strany a její kolegyně Nikola Bartůšek z hnutí Přísaha.
S plány na přesouvání žadatelů o azyl přišly v posledních měsících Itálie, Rakousko či Dánsko. Externí azylová centra by podle těchto států mohla vznikat v Albánii nebo Kosovu.
Podle Markéty Gregorové jsou však takové plány přinejmenším problematické. „Vidíme, jak moc jsou ta základní práva (žadatelů a azyl) porušována i v zemích Evropské unie nebo v zemích, které považujeme za evropské. Tak jak můžeme doufat, že když to odsuneme někam úplně jinam, tak že se to tam nějakým záhadným způsobem zlepší?“ ptá se europoslankyně za Piráty.
Členské státy Evropské unie se podobnými plány podle europoslankyně Pirátů snaží zbavovat své odpovědnosti. „Nikdo nám nezaručí, že se tam budou dodržovat naše práva, naše podmínky nebo že tam budou mít přístup organizace jako Červený kříž,“ argumentuje, ale zároveň dodává, že debata o spolupráci s třetími zeměmi o zvládání migrace je na místě.
Lidská práva v ohrožení?
Podle Nikoly Bartůšek je přesouvání žadatelů o azyl mimo EU naopak jasnou cestou vpřed. „Ono to není odsouvání pozornosti, ale je to zlepšování bezpečnostního rizika,“ míní. Porušování lidských práv migrantů přitom podle ní nehrozí. „Jsou tam uzavřené bilaterální dohody. Podmínky, za kterých se tam azylová centra budou provozovat, se budou kontrolovat,“ ujišťuje.
Čtěte také
Europoslankyně hnutí Přísaha zároveň upozorňuje, že současným problémem je štěpení azylových systémů mezi jednotlivými státy Evropské unie. Problém prý potvrzují například i regionální politici v Itálii.
„Oni sami říkají, že rozdělená azylová politika v Evropě nebo například i jinak vysoké azylové dávky nahrávají pašerákům a lidem, kteří sem migranty nelegálními cestami přivádějí,“ říká.
Na nutnosti bojovat proti pašerákům a dezinformacím, kvůli kterým se část migrantů vydává na nebezpečnou nelegální cestu do Evropy, se obě europoslankyně shodují.
Měla by Evropská unie navýšit možnosti legálních cest pro migranty z Blízkého východu či Afriky? A nedochází v debatách o migraci k dehumanizaci lidí prchajících před nebezpečím? Poslechněte si nejnovější Bruselské chlebíčky.
Související
-
Migrační ping-pong opanoval předvolební kampaň
Už za měsíc se konají volby do Evropského parlamentu. V Česku dominuje politickým debatám téma migrace a spor o azylovou reformu EU. Jak je to jinde v Evropě?
-
Migrační pakt neřeší příčinu migrace, ale následky. Návratová politika nezafunguje, říká poslankyně
„Povinnou solidaritu s největší pravděpodobností připravilo naše předsednictví. Tato vláda by se k tomu měla vyjádřit,“ říká poslankyně Jana Mračková Vildumetzová (ANO).
-
Dvořák: Češi mají rádi smrádek a teploučko. Odpor k migrantům není rasismus, spíš xenofobie
Část obyvatel Česka podle ministra pro evropské záležitosti Martina Dvořáka z hnutí STAN není schopna rozlišovat mezi islámem a radikálním islamismem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.