Doufám, že covidová éra zastaví nechuť lidí k očkování, říká epidemiolog Smejkal

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (hnutí ANO) už v polovině května prohlásil, že krize spojená s novým typem koronaviru je za námi. Ve středu ale přibylo 74 pozitivních případů, což je nejvíc za posledních jedenáct dní. Je epidemie skutečně zažehnána? „To nejhorší je za námi, ale zcela vyhráno určitě nemáme,“ myslí si epidemiolog z pražského IKEM Petr Smejkal.

Podle průzkumu agentury Median z konce května si polovina dotázaných myslí, že nákaza není tak úplně za námi. Průzkum agentury Ipsos ukazuje, že tři čtvrtiny Čechů se bojí toho, aby na podzim nepřišla druhá vlna. Podle Petra Smejkala je dobře, že jsou lidé opatrní, ale zároveň nesmí být úplně vystrašení.

Čtěte také

Agentura Median také zjistila, že i kdyby proti nákaze existovala vakcína, zhruba 40 procent respondentů by ji odmítlo. „Češi jsou v otázce očkování velmi konzervativní. Vidím to mezi zdravotníky. Spousta se jich nechce očkovat ani proti chřipce a to je chyba, protože můžou tu nemoc roznášet po nemocnicích,“ varuje epidemiolog.

Odmítači očkování tvrdí nesmysly

Vakcína proti chřipce by přitom podle něj mohla pomoci i při nákaze koronavirem. „Jsou to respirační onemocnění, takže jejich souběh by mohl být fatální. Očkování proti chřipce rozhodně pomůže překonat covidovou infekci, která by přišla zároveň.“

Na internetu v USA koluje sugestivně vytvořené video, které má varovat před očkováním. Některé vakcíny prý obsahují rtuť, hliník nebo podobné látky. „Musíme to lidem trpělivě vysvětlovat. Lékaři mají na pacienty čím dál tím méně času. Odmítači očkování ho mají víc a říkají úplné nesmysly,“ tvrdí epidemiolog Smejkal.

Budou roušky povinné i v létě?

Podle vedoucího epidemiologické pracovní skupiny Ministerstva zdravotnictví Rastislava Maďara budou odborníci o dalším osudu roušek rozhodovat příští týden. Sám připouští, že by se ochranné pomůcky mohly stát součástí běžného života.

Čtěte také

„V letních měsících to určitě není nutné, pokud tedy zrovna nejdeme za rodiči do domova seniorů. Nasadit si roušku na podzim a na místech, kde je spousta lidí, je ale rozhodně dobré,“ radí Petr Smejkal.

V létě by se už nemusely nosit ani v uzavřených prostorech. „Odráží to epidemiologickou situaci. Pokud bude virus na ústupu a v té místnosti nebude moc lidí, tak rouška nutná nebude,“ myslí si epidemiolog.

autoři: Vladimír Kroc , vla
Spustit audio

Související