Fake news o očkování se šíří na internetu. Cílí hlavně na mladé matky, varuje vakcinolog Prymula

Strach z očkování
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Strach z očkování

Očkování není dostatečně účinné, pro děti je nebezpečné a může způsobovat autismus. To jsou nejčastější mýty, které se v souvislosti s vakcínami objevují na internetu. O tom, jak poznat, co je a co není dezinformace, mluví náměstek ministra zdravotnictví a předseda vakcinologické společnosti Roman Prymula.

Podle Prymuly je pro laickou veřejnost velmi obtížné poznat, že zprávy o očkování na internetu nejsou pravdivé, je proto nutné vycházet ze spolehlivých zdrojů.

 „Hledat takové webové servery, kde je určitá záruka, že informace jsou podložené, měly by tam být zdroje,“ radí. Oproti tomu zprávy, které se šíří na sociálních sítích, nemají podle něj skoro žádnou validitu a těžko se z nich dá vycházet.

Podle lékařů a odborníků na očkování jsou falešné zprávy příčinou toho, proč proočkovanost v populaci klesá a znovu se tak rozšiřují nemoci, které byly v mnoha zemích už vymýcené. Aktuálně se to týká třeba spalniček a epidemie této nemoci.

Ministerstvo chystá nový informační portál

Co se dá proti fake news dělat? Prymula přiznává, že se historicky podcenila komunikace na sociálních sítích. Nyní se ale pracuje na Národním zdravotnickým informační portálu, kde budou obecné informace o zdravotnictví včetně očkování. 

„O očkování tam budeme dávat řadu informací o tom, co může a nemůže očkování způsobit a jaké má výhody a nevýhody,“ ubezpečuje.

Cílovou skupinou jsou matky

Nejpočetnější cílovou skupinou, ve které se dezinformace šíří, jsou mladé matky, které odrodí a dostávají se do doby, kdy rozhodují o očkování.

„Jsou tady zaheslované sociální sítě, kde jim jiné maminky poskytují ‚zaručené‘ informace, co vakcína může provést a že by se neměly nechat očkovat nebo případně očkování oddálit,“ popisuje Prymula.

Nejčastější mýty o očkování:

  • očkování způsobuje autismus,
  • imunita malých dětí není pro očkování dostatečně zralá, vakcinaci je dobré odsunout na později,
  • vakcína může způsobovat onemocnění, je nebezpečnější než nemoc sama.

 

Spustit audio
autoři: Jiří Chum, Prokop Havel|zdroj: Český rozhlas

Související