Do žáků se vyplatí investovat. Lepší je i učňák, než aby vypadli ze školy, míní sociolog
Žáci, kteří nebudou po skončení základní školy dál studovat, by si měli začít po letních prázdninách platit zdravotní pojištění. Stát je bude za ně dál hradit, když se přihlásí na Úřad práce. Co na to říká sociolog Daniel Prokop? „Určitě se vyplatí do těch lidí investovat a dostat je aspoň k tomu, aby měli učňák, než je nechat vypadnout, snížit jejich příjmy celoživotně a zvýšit dávky.“
Projekt Česko 2022: Život k nezaplacení pokračuje v roce 2023 jako Život k nezaplacení. Staví na sociologických datech, která exkluzivně pro Český rozhlas sebrala a ve spolupráci s datovými novináři serveru iROZHLAS.cz analyzovala společnost PAQ Research.
Výsledky průzkumu i závěry, které z nich vyplývají, najdete na webu iROZHLAS.cz/zivot.
Související
-
Chybí řemeslníci, školy nabízí kurzy: „Největší zájem je o strojního mechanika,“ říká ředitel školy
Česko trápí nedostatek řemeslníků. Chybí hlavně elektrikáři, sklenáři nebo pokrývači. Na opravy kvůli tomu lidé v některých krajích čekají i řadu měsíců.
-
Život k nezaplacení: Co konkrétně změní vládní úsporná opatření?
Celý týden budeme v seriálu sledovat jednotlivých změn, které plánuje vláda. Změny DPH a ceny potravin, knih i novin, konec daňových výjimek i zvýšení odvodů OSVČ.
-
Ředitel EDUin: Přijímačky na SŠ jsou nastaveny špatně. Nutí strategizovat a neřeší zájmy dětí
Jednotné přijímací zkoušky na střední školy budí emoce. Podle většiny Čechů by na přijetí dětí měly mít jejich výsledky mnohem menší vliv. Co všechno by se mělo změnit?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.