Chybí řemeslníci, školy nabízí rekvalifikační kurzy. „Největší zájem je o strojního mechanika,“ říká ředitel technické školy
V Česku chybí tisíce řemeslníků – malíři, topenáři, obkladači. Řemeslné cechy a učňovské obory proto vítají možnost ročních rekvalifikačních kurzů pro zájemce o řemesla. Zároveň ale dodávají, že jejich absolventi by měli nejméně další dva roky pracovat pod dohledem zkušeného mistra v oboru. Poslechněte si rozhovor s Karlem Vokáčem, ředitelem Střední technické školy v Mostě Velebudicích, která kruhy pro dospělé vypisuje.
Vaše škola nabízí i rekvalifikace pro dospělé. O jaké obory je u vás největší zájem a máte naplněnou kapacitu kurzů?
Čtěte také
Zhruba s 30 firmami máme podepsaná memoranda, těmto firmám nabízíme takzvané profesní kvalifikace pro jejich zaměstnance. Jsou to profesní kvalifikace strojní mechanik, elektrikář a obráběč kovů. Během roku musí uchazeči splnit buď pět, nebo tři profesní zkoušky, a pokud tyto profesní zkoušky splní, mohou konat závěrečné zkoušky v červnu.
Kdo je takový typický člověk, který se chce rekvalifikovat nebo vyučit v dospělém věku?
Jsou to většinou lidé, kteří se nevyučili, nebo mají jiné vzdělání a chtějí se vyučit konkrétnímu řemeslu. Největší zájem je o strojního mechanika – v rámci tohoto oboru lidé absolvují navíc i svářecí kurz.
Podporuje stát dostatečně učňovské obory? Co by se mělo zlepšit? Poslechněte si celý rozhovor.
Související
-
Ředitel EDUin: Přijímačky na SŠ jsou nastaveny špatně. Nutí strategizovat a neřeší zájmy dětí
Jednotné přijímací zkoušky na střední školy budí emoce. Podle většiny Čechů by na přijetí dětí měly mít jejich výsledky mnohem menší vliv. Co všechno by se mělo změnit?
-
Začínají profilové maturity. Žáci někdy podcení učení na ústní část, hodnotí předsedkyně asociace
Asi 77 tisíc studentů tento rok maturuje. Jednotné testy už mají za sebou, ty ústní, jinak řečeno profilové, začínají dnes. Čekají je alespoň tři zkoušky.
-
Zvýšení odvodů se dotkne nízkopříjmových OSVČ, projeví se to ale ve vyšších důchodech, tvrdí ekonom
Jaké budou dopady vládních reforem na jednotlivé skupiny obyvatel? To rozebírají odborníci ve speciálním vysílání Radiožurnálu. Moderuje Jan Pokorný.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.