Dana Drábová

Hostem Dopoledního Radiožurnálu byla předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. V současné době se začalo mnohem více hovořit o jaderné energetice, připomínán je rok 1977 a těžká havárie v jaderné elektrárně Jaslovské Bohunice na Slovensku. Ptali jsme se, jaká jsou pozitiva a negativa jaderné energie a zda jsou naše Dukovany a Temelín bezpečné. Ve čtvrtek 10. ledna bude hostem hudebník Ondřej Brzobohatý.

Dana Drábová hovořila o budoucnosti jádra a jaderné energie, a jak velké jsou zásoby. Dozvěděli jsme se, že Dukovany patří mezi nejlépe provozované, tedy nejbezpečnější, jaderné elektrárny na světě, Temelín se v hodnotícím žebříčku pohybuje v dobrém průměru. Jaderná fyzička ocenila, že se opět začalo více se vzděláváním obyvatelstva, jak se chránit při úniku nejen jaderných zplodin, ale také chemických a biologických (například při velkém požáru), a co by dělala ona sama, kdyby došlo k nějaké katastrofě.

Záznam rozhovoru s Danou Drábovou si můžete poslechnout v Rádiu na přání.

autor: mmk
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.