Co vyrábějí kutilové 21. století? Češi experimentují s laboratořemi budoucnosti

21. červenec 2018

V moderní kutilské dílně to vypadá jinak než za dob Přemka Podlahy. Laserový paprsek vyřezává tvary na desetinky milimetru přesně a 3D tiskárna vytiskne v podstatě cokoli, co vás napadne. Co se nezměnilo, je nadšení do práce a radost z výsledku.

„Tohle je cruiser, což je vlastně trochu menší longboard,“ opravuje mě hned na úvod Daniel Gottwald, když se snažím správně pojmenovat prkno, které před chvílí umístil pod laser.

3D tisk, umělá inteligence, doprava… Jaké jsou největší trendy českých startupů?

Dokáže umělá inteligence sama umělecky tvořit?

Snadněji zavádějí inovace a jsou lákadlem pro talentované pracovníky. To jsou jedny z výhod takzvaných startupů. Začínající firmy sice umí přinést na trh revoluční myšlenky nebo produkty, často je ale v rozvoji brzdí nedostatek peněz. Jak se s tím vypořádat? I to je jedním z tématů Startup Summitu, který začíná v Praze.

Jeho budoucí design i tvar je uložený v počítači. Jakmile Daniel zkontroluje, že je vše správně nastavené, proces se může spustit. Laser vygravíruje logo a vyřízne rovnou i tvar.

Udělej si sám

Komunitní dílnu FutLab otevřel Daniel Gottwald na jaře proto, že spolu s partnerkou neměli kde pracovat na svých projektech. Každý, kdo má zájem, se může stát členem komunity a za pravidelný měsíční příspěvek využívat prostory a techniku v dílně k vlastním projektům.

„Chtěli jsme, aby se rozvíjela možnost vyrobit si něco sám. Dnes, kdy je možné skoro všechno si koupit, se vytratila radost z toho něco si sám udělat. Věřím, že pořád jsme národ kutilů,“ říká Daniel Gottwald.

Vytiskni si kolečka

Prkno cruiseru je hotové, zbývá ještě osadit kolečka. I ta se vyrábějí s pomocí moderních technologií – tisknou se na 3D tiskárně. „Kolečka pro nás navrhnul 3D modelář. Jsou vyrobená z flexibilního filamentu, aby měla pružnost a dobře se odrážela od země,“ popisuje Daniel.

Tisknout už se dá i z kovu. V Ostravě vyrábějí na 3D tiskárně třeba součástky do letadel

Příhradové struktury zhotovené na 3D tiskárně

Na 3D tiskárně si dnes už můžete vytisknout ledacos. Přístroj si dokonce můžete sestavit sami doma. Na Vysoké škole báňské – Technické univerzitě v Ostravě se zaměřili na 3D tisk kovu. Z kovového prášku tisknou funkční prototypy, které se využívají v leteckém a automobilovém průmyslu, při výrobě forem nebo i v medicíně.

„Tisknou se s 50procentní výplní a silnější stěnou, aby měla vlastnosti jako skutečná kolečka,“ říká a s úsměvem dodává, že vlastně ještě netuší, jak to s jejich jízdními vlastnostmi dopadne. Na to, aby je poprvé vyzkoušel, si ale ještě bude muset počkat. Jedno kolečko se tiskne vrstvu po vrstvě, proto celý proces trvá asi 13 hodin.

S osazeným prknem má ale Daniel ještě další plány. Chtěl by z něj vyrobit elektro longboard. K tomu bude potřeba udělat elektroniku, vytisknout další díly a navrhnout vše tak, aby to správně sedělo dohromady.

Rozvíjíme se

Daniel Gottwald s prknem, které si sám vyrobil pomocí laseru a 3D tiskárny.

Ve FutLabu by chtěli navíc své členy a kutily obecně vzdělávat. „Momentálně nabízíme kurzy šití, kurzy 3D tisku, workshop laseru a plánujeme i workshopy, při kterých si vyrobíte konkrétní věc,“ přibližuje Daniel.

Velkou výhodou komunitní dílny je, že i noví členové ji mohou rozvíjet tím, že přináší nové myšlenky a postupy. A tak už se Daniel těší třeba na spolupráci s uměleckým architektem, který ve FutLabu s použitím laseru vyrábí nejrůznější skulptury, nebo s člověkem, který šije nejrůznější produkty z kůže.

autoři: Vojtěch Koval , and
Spustit audio