Co je to resuscitace

9. květen 2013

Dnes si řekneme, co je to resuscitace. Pozor: neplést s restitucí.

Restituce je navrácení něčeho do původního stavu nebo třeba navrácení majetku původnímu majiteli. To byla restituce.

Resuscitace znamená oživování nebo taky kříšení. Když někdo třeba po úrazu tzv. upadne do bezvědomí a nedýchá nebo se mu dokonce zastavilo srdce, je potřeba ho co nejrychleji vzkřísit, záchranáři se ho pokusí oživit.

Nebo jiný příklad, hodně zjednodušený. Před operací lékaři pacienta uspí, aby necítil bolest. Říká se tomu anestezie, možná jste slyšeli i slovo narkóza, a provádí ji vždy odborník – lékařka anestezioložka nebo lékař anesteziolog. Pacienta potom odvezou na speciální oddělení nemocnice, kterému se říká ARO, což je zkratka tří slov – anesteziologicko-resuscitační oddělení. ARO. Tam se o pacienta starají tak dlouho, dokud se neprobere k životu nebo do té doby, dokud mu všechno v těle nepracuje tak, jak má.

O resuscitaci neboli oživování můžeme mluvit ještě i v jiné souvislosti. Někdy se něco naučíte – třeba anglická slovíčka nebo básničku – a po čase vám to vymizí z paměti. A když to zase potřebujete, protože budete zkoušeni a průběžně jste si to neopakovali, je potřeba provést resuscitaci tedy oživení paměti a znalostí. Abyste pak nemuseli oživovat rodiče omdlelé po otevření žákovské knížky.

Tak si to pěkně zapište za uši.

autor: Zora Jandová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.