Česko je největší množírna Evropy, upozorňují Robert a Tereza Plickovi. Zachránili stovky psů a koček
Množírny, to je obrovský byznys. A uvědomit by si to měli nejen obyčejní lidé, ale i politici. V rozhovoru se Zuzanou Burešovou to říká advokát Robert Plicka, který se dlouhodobě zaměřuje na ochranu zvířat. „Bojujeme za osvětu i za novelizaci trestního zákoníku. Ale je to obrovský boj,“ shrnuje.
Na rozvoji množíren se, byť nevědomky, podílejí samotní budoucí majitelé domácích zvířat. Aby totiž na koupi pejska ušetřili, neřeší, odkud pochází. Může se jim to ale vymstít. „Neví, co si kupují. Průkaz původu je rodný list, u zvířete z množírny ale kupujete zajíce v pytli. Za týden vám pejsek může zemřít, může mít opravdu hodně chorob. V závěru se to ještě prodraží,“ varuje Tereza, manželka Roberta Plicka, která společně s ním za práva zvířat bojuje.
„Pejsek je živý tvor a váš kamarád, přesto chce dnes spousta lidí na jeho koupi ušetřit. Lidé nezajímá, co je to za chovnou stanici, zajímají se jen o cenu. Vybírat psa nebo kočku tímto způsobem je absurdní.“
Koupí zvířete z množírny zvíře nezachráníte. Jen podpoříte množitele.
Robert Plicka
Největší množitelé navíc obvykle patří do nějaké organizované skupiny. Běžný člověk tak téměř nemá šanci odhalit, že kupuje zvíře z množírny. „Je tolik krásných psů v útulcích, tolik pejsků k adopci. Pokud zrovna nechcete psa na výstavu, kupovat zvíře není ideální cesta.“
Nahlášení množírny přes web
Za svůj boj proti množírnám a za práva zvířat letos získal Robert Plicka ocenění od samotné České advokátní komory. Společně se svou ženou Terezou už zachránili stovky zvířat. „Jen v množírně v Plzni bylo přes 100 psů, v Neratovicích přes 50 koček,“ vzpomíná Tereza Plicka, kde všude jejich zásah pomohl.
O množírnách se dozvídají mimo jiné i díky neziskové organizaci Hlas zvířat, kterou sami založili. „Na našem webu máme formulář na nahlašování množíren, na základě toho, co lidi pošlou, se snažíme dopátrat, jak to je. A sháníme důkazy.“
Česko je největší množírna Evropy. Překupník u nás koupí štěně za 100 eur a prodá ho za 1000 eur.
Tereza Plicka
Jména oznamovatelů Robert a Tereza Plicka nikde nezveřejňují, přesto je při nahlašování množírny vždy nutné uvést svůj kontakt. „Někdy se totiž stává, že si takto sousedi vyřizují spory,“ vysvětluje Tereza Plicka. „Potřebujeme i adresu, kde se má množírna nacházet, ideálně jméno majitele a nějaký důkaz.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
![slovo_nad_zlato.jpg slovo_nad_zlato.jpg](https://radiozurnal.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/19c0a47caca04bb76b27ba3edcdf74cd.jpg?itok=1i0_J3I_)
![](https://radiozurnal.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/e2afc965669332fc5318f1eaa402a4b5.jpg?itok=i3X2CUFb)
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.