Česko bude mít novou budovu ambasády v Etiopii. Návrh slovenských architektek vychází z místních tradic a myslí i na přírodu

12. říjen 2019

Jana Hájková a Kristína Boháčová se svým projektem vyhrály jednu z kategorií mezinárodní architektonické soutěže Inspireli Awards. Nová ambasáda bude cihlově červená, se zahradami, a především šetrná k životnímu prostředí.

„Naše současná ambasáda je ze 70. let a od té doby se na ní neprováděly žádné zásadní rekonstrukční práce,“ vysvětluje náměstek ministra zahraničních věcí Tomáš Kryl, proč ministerstvo dlouho zvažovalo, jestli zvolit kompletní rekonstrukci, nebo postavit úplně novou budovu.

Vítězný návrh české ambasády v Addis Abebě v Etiopii

Ambasáda na zelené louce

Nakonec se rozhodlo využít volného pozemku, který má Česko k dispozici v rezidenční čtvrti Addis Abeby. Přiměla ho k tomu mimo jiné i měnící se situace v centru etiopské metropole.

„Naše ambasáda svého času stála v centru města, ale v Addis Abebě nedávno začaly růst výškové budovy, a to i v bezprostřední blízkosti naší ambasády. Náš areál je přízemní a dobře viditelný z okolních budov, takže ve hře byl i nezanedbatelný bezpečnostní aspekt,“ dodává Kryl.

Návrh v etiopském duchu

Pro vytvoření návrhu nové budovy ambasády se ministerstvo rozhodlo spojit síly s mezinárodní studentskou architektonickou soutěží Inspireli Awards, kterou už počtvrté pořádala Stavební fakulta pražského ČVUT.

Vítězky kategorie O návrh české ambasády v Addis Abebě v Etiopii - zleva Kristína Boháčová a Jana Hájková s modelem ambasády postaveným z lega

Svůj návrh na nové české zastupitelství poslalo 281 studentských týmů z celkem 38 zemí. Nejvíce porotu oslovil projekt Jany Hájkové a Kristíny Boháčové, studentek architektury na Slovenské technické univerzitě v Bratislavě. A to i díky využití červených pálených cihel, tradičního etiopského stavebního materiálu.

„Přemýšlely jsme i nad barevným betonem, který by měl barvu této červené pálené hlíny. Nakonec jsme si řekly, že beton nemá takové dobré tepelné a technické vlastnosti, a taky proč bychom si měly na něco hrát, když materiál nám nabízí přímo ta zem,“ popisuje Kristína Boháčová.

S respektem ke kultuře i přírodě

Porota ocenila, že návrh slovenských studentek respektuje etiopskou kulturu a tradice a zároveň nezapomíná na udržitelnost stavby. Použití lokálního materiálu částečně pomůže i místní ekonomice.

Jana Hájková a Kristina Boháčová v areálu ambasády navrhly hned několik budov – rozlehlou úřední budovu, přízemní rezidenci velvyslance a několikapatrovou bytovou budovu. Jednotlivé domy se sice liší svou velikostí a tvarem, spojuje je ale červená barva použitých pálených cihel a pak taky výrazný vzor, který mladé architektky z cihel vytvořily.

Vítězný návrh české ambasády v Addis Abebě v Etiopii

Dvojitá střecha a vlastní zahrada

„Všechny budovy mají také dvojitou střechu, takže slunce pálí jen na tu svrchní a ta druhá už není tak exponovaná,“ pokračuje Kristína Boháčová a Janá Hájková doplňuje, že při návrhu myslely i na částečnou soběstačnost areálu: „Jsou tam produktové zahrady, díky nimž mohou lidé žít částečně soběstačně.“

Novou ambasádu by Česko podle náměstka Kryla mělo začít stavět už za tři roky. Hotová by mohla být v roce 2025. Na její výstavbu ministerstvo zahraničí vyčlenilo 225 milionů korun.

autoři: Vojtěch Koval , and
Spustit audio