Budeme v létě nosit roušky místo respirátorů? Ministr Vojtěch je pro, epidemiologové proti

Budeme muset přes léto ve vnitřních prostorách nosit respirátory, nebo budou stačit roušky? Klinická skupina ministerstva zdravotnictví doporučila zachovat povinnost nošení respirátorů všude tam, kde není možné dodržet dvoumetrové rozestupy – tedy třeba v hromadné dopravě. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch za ANO ale navzdory doporučení skupiny oznámil, že zřejmě umožní nahradit respirátory chirurgickými rouškami.

Čtěte také

Když klinická skupina hlasovala o tom, zda je nutné nadále používat respirátory ve vnitřních prostorách, bylo pro sedm odborníků, pět bylo proti a dva se zdrželi.

„Delta mutace má podle zahraničních zkušeností o 60 % vyšší nakažlivost. Respirátor splňuje vyšší úroveň ochrany, rouška je dominantně ochrana pro nemocného, aby nešířil nemoc na okolí,“ zdůrazňuje epidemiolog Jan Kynčl. Jakákoli ochrana dýchacích cest je prý ale lepší než žádná.

Vojtěchovi prý nahrávají data z Anglie

Proti respirátorům se postavila například primářka Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí v pražské Nemocnici Na Bulovce Hana Roháčová. Podle ministra Vojtěcha roušky nemají zásadně nižší účinnost, odvolává se přitom na data z Anglie. Podle něj k nahrazení respirátorů rouškami nahrává také současná situace.

Na návrhu, aby lidé už nemuseli ve vnitřních prostorách dál nosit pouze respirátory, se prý Adam Vojtěch shodl také s hlavní hygieničkou Pavlou Svrčinovou.

autoři: Matěj Skalický , als
Spustit audio

Související