Bohuslav Sobotka, předseda ČSSD

Největší audioportál na českém internetu

Bohuslav Sobotka, úřadující předseda ČSSD | Foto: Šárka Ševčíková, Český rozhlas

Rozhovor s předsedou ČSSD Bohuslavem Sobotkou o tom, kdy se sociální demokraté pokusí opět svrhnout vládu, zda se postaví senátoři za ČSSD proti Zdeňku Koudelkovi i koho bude ČSSD prosazovat na post prezidenta republiky

Dobré odpoledne. Dneškem pokračuje přetahování mezi horní komorou parlamentu a prezidentem republiky o jméno nového ústavního soudu. Prezident Václav Klaus popichuje sociálnědemokratické senátory a říká, že je zvědav, jestli zamítnou dlouholetého poslance za ČSSD a také právníka Zdeňka Koudelku. Senátoři zatím mlčí a čas běží, protože místopředsedkyni Ústavního soudu Elišce Wagnerové končí mandát už tento měsíc. Přeji vám dobré odpoledne ještě jednou u poslechu Dvaceti minut Radiožurnálu. Dnes je hostem příštích 20 minut předseda České strany sociálně demokratické Bohuslav Sobotka. Dobrý den, pane předsedo.

Bohuslav SOBOTKA, předseda strany /ČSSD/:
Dobrý den.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:
Připomínám, že můžete panu předsedovi Sobotkovi klást dotazy skrze facebookový profil Dvaceti minut Radiožurnálu. Někdejší poslanec ČSSD a náměstek ředitele Justiční akademie v Kroměříži Zdeněk Koudelka bude kandidovat na soudce Ústavního soudu. To je čerstvá zhruba hodinu a půl stará zpráva, pane předsedo. Jaký je postoj vaší strany k nominaci Zdeňka Koudelky?

Bohuslav SOBOTKA, předseda strany /ČSSD/:
My jsme se dohodli, že tuto věc skutečně ponecháme v rukách našeho senátorského klubu a myslím si, že náš senátorský klub bude postupovat stejně pozorně a se stejnou péčí jako v okamžiku, kdy pan prezident navrhl pana Sváčka nebo navrhne kteréhokoliv jiného kandidáta. Určitě pan Koudelka bude mít možnost představit své názory na jednání našeho senátorského klubu. Předpokládám, že také dojde k určitému grilování na úrovni jednání jednotlivých výborů Senátu a pak Senát rozhodne ve svém hlasování. Já si myslím, že takováto personální rozhodnutí v této výhradní kompetenci Senátu koneckonců vždy probíhají do určité míry napříč.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:
Napříč bezesporu ano, na druhou stranu silná pozice sociálnědemokratických senátorů v horní komoře parlamentu jaksi opravňuje k určité nejistotě či zvědavosti, jak se senátoři rozhodnou. Znamená to, že úzké vedení vaší politické strany nemá žádný názor, jestli by právě vaši senátoři měli Zdeňka Koudelku volit?

Bohuslav SOBOTKA, předseda strany /ČSSD/:
My jsme nedávali doporučení ani v případě pana doktora Sváčka v okamžiku, kdy byl aktuálním kandidátem prezidenta republiky na členství v Ústavním soudu. Nakonec Senát velmi těsně rozhodl tak, že zamítl tuto kandidaturu. Nyní je ve hře nový kandidát, bude posuzován zcela samostatně na základě kvalifikace, na základě svých morálních a právních postojů. Já si myslím, že senátoři mají plné právo, aby v této věci autonomně rozhodli a nepředpokládám, že bychom jako vedení sociální demokracie dávali či nedávali nějaké konkrétní doporučení.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:
Prezident Václav Klaus k tomu dnes řekl, cituji: "Se Senátem jsem o tom nejednal, ale s velkým zájmem bych sledoval argumenty senátorů, kde dominuje ČSSD, že by zamítali svého dlouholetého mimořádně kvalitního poslance, to by mě skutečně velmi zajímalo, jakým způsobem by se k tomu postavili," říkal dnes Václav Klaus. Je to jeho zvědavost nebo to popíchnutí je na místě? Bude velkou roli podle vašeho názoru hrát fakt, že celé 4 roky, tuším, byl Zdeněk Koudelka poslancem za vaši stranu?

Bohuslav SOBOTKA, předseda strany /ČSSD/:
Já myslím, že politická příslušnost nemůže hrát rozhodující roli při výběru soudce Ústavního soudu, toto je skutečně velmi důležité personální rozhodnutí. Víte sám, že my velmi často se obracíme na Ústavní soud v kritické situaci, kdy jde o to zkoumat ústavnost jednotlivých kroků vlády nebo vládní většiny v rámci legislativního procesu a nám skutečně záleží na tom, aby Senát dostál své odpovědnosti a vybral co nejkvalitnější ústavní soudce. To kritérium to politické orientace nemůže být rozhodující a nebylo rozhodující ani v době, kdy v Senátu měla většinu ODS a také v té situaci prezident Klaus neuspěl s některými svými konkrétními personálními návrhy, ačkoliv je prezidentem, který byl zvolen zejména poslanci a senátory Občanské demokratické strany.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:
Mimochodem pan prezident Klaus také k celé věci dnes dodal, že se senátory, a teď parafrázuji, nemusí jednat jaksi o svém člověku, kterého navrhne předem, ale zadem. Co tomu říkáte?

Bohuslav SOBOTKA, předseda strany /ČSSD/:
Tomu úplně nerozumím, nicméně znám postoj prezidenta republiky, prezident republiky to pokládá za své právo, to je pravda, a já myslím, že interpretuje ústavu zcela přesně, on má pravomoc navrhnout kandidáta podle svého uvážení, zcela podle svého uvážení, stejně tak je zde pravomoc Senátu, aby podle svého uvážení posoudil, zdali takovýto kandidát má být či nemá být členem Ústavního soudu.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:
Máte vy sám, pane předsedo Sobotko, názor na Zdeňka Koudelku, jestli je dobrý právník, jestli by byl dobrý ústavní soudce?

Bohuslav SOBOTKA, předseda strany /ČSSD/:
Já myslím, že Zdeněk Koudelka je nepochybně kvalifikovaný právník, který má relativně dlouhou legislativní zkušenost, z tohoto pohledu by mohl být hodnocen jako kompetentní kandidát, ale nevím, jestli to v rámci posuzování Senátu bude stačit proto, aby byl senátory do této funkce schválen.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:
To není úplně prohlášení, kterým by se předseda ČSSD stavěl za Zdeňka Koudelku, pochopil jsem to správně?

Bohuslav SOBOTKA, předseda strany /ČSSD/:
Já myslím, že žádný předseda politické strany by v této situaci neměl dávat nějaká kategorická doporučení ještě předtím, ...

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:
A proč ne?

Bohuslav SOBOTKA, předseda strany /ČSSD/:
... ještě předtím, než dojde k debatě mezi senátory na úrovni výborů, na úrovni jednotlivých senátorských klubů a mezi tímto kandidátem.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:
Opravdu to rozhodování o tom, kdo bude příštím ústavním soudcem, se odehraje při tom samotném grilování, při té jedné jediné konstelaci, při té debatě mezi senátory a tím daným kandidátem a nic jiného tam nebude mít vliv a vy teď nemůžete říct svůj názor?

Bohuslav SOBOTKA, předseda strany /ČSSD/:
Já myslím, že přesně tak to ústava předpokládá a nám jde o to, abychom naplnili ducha ústavy v této věci. Pan prezident podle ústavy v této věci postupuje, navrhl svého kandidáta a naši senátoři nyní budou jednat a budou o něm diskutovat a pokud vím, tak o tomto jménu zatím ještě na půdě senátorského klubu diskuse neproběhla. A já si myslím, že není dobré příliš politizovat výběr ústavních soudců. Tady přece tím rozhodujícím kritériem nemůže být nějaká současná nebo bývalá stranická příslušnost. Jde o názory v širším kontextu.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:
Dobře. Posloucháte Dvacet minut Radiožurnálu, předseda České strany sociálně demokratické Bohuslav Sobotka je dnes jejich hostem. Pojďme ještě k jedné volbě, a to k prezidentské volbě. Česká strana sociálně demokratická se shodla, že zhruba do května rozhodne mezi ekonomem Janem Švejnarem a vaším místopředsedou Jiřím Dienstbierem, jednoho z nich vybere a bude ho prezentovat jako svého kandidáta na post prezidenta České republiky. Mimochodem to je uzavřený výběr, už do něho nikdo nepřibyde?

Bohuslav SOBOTKA, předseda strany /ČSSD/:
Já jsem zatím nezaznamenal žádná nová jména kandidátů, kteří by souhlasili s tím, aby do takovéhoto výběru byli zařazeni, nicméně je to návrh politického grémia, do vnitrostranické debaty. My jsme na jejím začátku, my vyzveme naše místní organizace, aby se vyjádřily k těmto dvěma jménům, vyjádřili své preference a definitivní rozhodnutí je v rukou ústředního výkonného výboru sociální demokracie, to je 180 mužů a žen, kteří mají mandát od našich členů, aby rozhodovali v těchto závažných otázkách. Já předpokládám, že toto rozhodnutí by se mohlo odehrát někdy na sklonku měsíce května.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:
Vy jste nebo vy reprezentujete, pane předsedo Sobotko, stranu, která má ve svém politickém arzenálu dlouhodobě institut referenda. Proč jste v tomto ohledu nepoužili vnitrostranické referendum tak, jako například před minulou volbou?

Bohuslav SOBOTKA, předseda strany /ČSSD/:
Pro nás ta situace je zvláštní v tom, že my nechceme vybírat kandidáty čistě na stranické bázi. Kdybychom uvažovali pouze o stranických kandidátech, pak by možným nástrojem mohlo být vnitrostranické referendum, nicméně ...

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:
Pardon, proč by nemohlo být vnitrostranické referendum o Janu Švejnarovi?

Bohuslav SOBOTKA, předseda strany /ČSSD/:
Já si myslím, že není možné udělat referendum o kandidátovi, který se vlastně ještě nerozhodl definitivně, jestli do té prezidentské volby půjde či nepůjde. My jsme učinili v roce 2002 zkušenost s Milošem Zemanem, který vyhrál tehdejší vnitrostranické referendum, nakonec se rozhodl nenastoupit do prvního kola prezidentské volby a došlo v té době k určitému komunikačnímu problému v celé sociální demokracii, a ta zkušenost pro sociální demokracii z tehdejší doby není příliš pozitivní. My jsme se rozhodli navrhnout do vnitrostranické debaty Jiřího Dienstbiera jako představitele sociální demokracie. Domníváme se, že to je legitimní názorový proud v naší politické strany, že by sociální demokraté měli představit svého vlastního kandidáta tak, aby v diskusi byly přímo reprezentovány nezprostředkovaně sociálnědemokratické hodnoty, v té debatě, která se povede před volbou prezidenta a současně zcela legitimním postojem, který koneckonců já také podporuji, je varianta možnost nestranického kandidáta, kterého sociální demokracie podpoří. Takže já jsem dlouhodobě hovořil o tom, že zde máme tyto dvě možné strategie jako sociální demokraté, obě mají své, uvnitř strany mají obě tyto strategie své odpůrce, své příznivce a my jsme ty dvě strategie personifikovali do jmen Jiřího Dienstbiera a Jana Švejnara. Má to svoji ...

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:
Tomu rozumím.

Bohuslav SOBOTKA, předseda strany /ČSSD/:
... logiku. Jiří Dienstbier je politik, který má u veřejnosti jasnou podporu.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:
To myslím našim posluchačům, pane předsedo, nemusíte popisovat, oni tyto dva muže znají.

Bohuslav SOBOTKA, předseda strany /ČSSD/:
Ano, Jan Švejnar se sociální demokracií dlouhodobě spolupracuje.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:
Jan Švejnar, vy jste to sám říkal, se ještě úplně nerozhodl, takže je stále ve hře varianta, že Jan Švejnar řekne promiňte, můj závazek ve Spojených státech amerických je tak veliký, že prostě do toho nepůjdu, to znamená, že automaticky Jiří Dienstbier se stává kandidátem sociální demokracie na post prezidenta?

Bohuslav SOBOTKA, předseda strany /ČSSD/:
Já nevylučuji, že v případě, že by se jeden nebo oba tito kandidáti rozhodli nakonec nekandidovat, tak nepochybně budeme muset hledat nová jména. Nicméně v tuto chvíli jsme vyhodnotili jako velmi zajímavá jména, zajímavé osobnosti do vnitrostranické debaty Jiřího Dienstbiera, Jana Švejnara a vyzýváme naše členy a místní organizace, aby se k tomuto výběru vyjádřili a definitivní rozhodnutí bude v rukou delegátů ústředního výboru, kteří rozhodnou v tajné volbě.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:
A vaše preference?

Bohuslav SOBOTKA, předseda strany /ČSSD/:
Já budu podporovat toho kandidáta, který získá ve straně podporu, ale já jsem se přimlouval za to, abychom zbytečně nezužovali ten výběr jenom na jedno jméno a navrhl jsem tato dvě jména právě proto, že vyjadřují ...

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:
Počkejte, pane Sobotko, vy říkáte, pardon ...

Bohuslav SOBOTKA, předseda strany /ČSSD/:
... hlavní názorové proudy, které ve straně dnes jsou.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:
To už jste říkal, ale vy také říkáte jako předseda ČSSD, že se přikloníte ke jménu, ke kterému se přikloní většina jaksi vaší strany?

Bohuslav SOBOTKA, předseda strany /ČSSD/:
Možná ukáže vnitrostranická debata, že už v té diskusi začne vítězit jeden z těchto kandidátů a možná bude nakonec ten návrh, se kterým přijde vedení strany, soustředěn na jedno jméno před hlasováním ústředního výboru, ale znovu opakuji, nechceme příliš brzy zužovat okruh, ze kterého budeme vybírat. A druhá věc je, já si dovedu ...

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:
Já tomu rozumím, víte, na co se ptám? Ptám se na to, vy jste muž, který stojí v čele vaší politické strany, neměl byste být vy ten, který řekne, který s pochodní v ruce řekne toto je muž, na kterého byste se měli soustředit?

Bohuslav SOBOTKA, předseda strany /ČSSD/:
Já si myslím, že takto autoritativně postupovat nelze a nemyslím si, že by demokratická politická strana, která má 24 tisíc členů, měla postupovat takto, že pouze jeden člověk v čele strany vybere prezidentského kandidáta a ti ostatní budou mít možnost pouze zatleskat ve stoje a schválit.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:
My si pořád nerozumíme, pane předsedo. Já jsem neříkal tohoto vyberte, ale řekl bych moje preference je tento člověk.

Bohuslav SOBOTKA, předseda strany /ČSSD/:
Víte, já dlouhodobě hovořím o Janu Švejnarovi jako o možném kandidátovi sociální demokracie, stejně tak si myslím, že by velmi dobrým kandidátem mohl být Jiří Dienstbier. A my teď máme 2 měsíce na to, abychom na toto téma hledali v sociální demokracii největší možnou míru shody a koneckonců chceme taky, aby jak naši voliči, tak naši členové měli možnost se s těmito kandidáty setkat v regionech, organizujeme v tuto chvíli turné, aby přijeli do všech krajských měst, lidé s nimi měli možnost hovořit, měli možnost jim klást dotazy a tahle vnitrostranická diskuse možná ukáže na jednoho z nich jako kandidáta, který má ve straně největší podporu.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:
Rozumím. Kolik má Česká strana sociálně demokratická připraveno peněz na prezidentskou volební kampaň?

Bohuslav SOBOTKA, předseda strany /ČSSD/:
My jsme se rozhodli, že začneme připravovat financování takovéto kampaně, nicméně rádi bychom zejména nabídli kandidátovi, kterého podpoříme, pomoc našich členů, našich sympatizantů, určitě pomůžeme i v rámci struktury lidí, kteří pomáhají stranu v jednotlivých regionech profesionálně organizovat a pokud jde o financování této kampaně, můžeme v tuto chvíli nabídnout možnost drobných příspěvků od našich členů a sympatizantů a jsme schopni takovouto sbírku ve prospěch kandidáta zorganizovat. Pokud jde o nějakou vyšší nebo větší finanční podporu, to skutečně bude záležet na našich finančních možnostech, které budeme mít na přelomu letošního a příštího roku.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:
Proto se na to ptám, já vím, ale přelom letošního a příštího roku, to je popravdě řečeno řekněme dva měsíce před prezidentskou volbou, v tu chvíli byste asi finance už měli mít vyřešeny, proto se ptám, kolik zhruba peněz je vaše strana ochotna dát do tohoto prezidentského boje?

Bohuslav SOBOTKA, předseda strany /ČSSD/:
My jsme připraveni podpořit limit pro výdaje na prezidentskou kampaň.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:
Ve výši?

Bohuslav SOBOTKA, předseda strany /ČSSD/:
Takže v tuto chvíli my jsme navrhli 15 milionů korun, doufáme, že se nám podaří dohodnout se s ostatními stranami v Poslanecké sněmovně. Je také strašně důležité, aby tady byla jasná pravidla pro financování takovéto kampaně a v rámci těchto legislativních pravidel, které zatím ještě nejsou definována, se sociální demokracie bude pohybovat. My máme možnost podpory formou našich členů a sympatizantů, máme možnost poskytnout konkrétní finanční příspěvek podle rozpočtových možností sociální demokracie a máme možnost také zorganizovat sbírku ve prospěch prezidentského kandidáta, kterého podpoříme. Teď jednáme v Poslanecké sněmovně, abychom upravili pravidla pro transparentní financování kampaně. Jde nejenom o ten limit, ale jde také o to, abychom uložili kandidátům povinnost zveřejňovat sponzorské příspěvky, abychom například také zakázali financování od firem, protože si myslíme, že by se mělo zabránit spojení mezi prezidentským kandidátem a například zájmem velkého byznysu.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:
Říká zatím ve Dvaceti minutách Radiožurnálu předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Teď k ekonomickému tématu. Ministr financí Miroslav Kalousek už v neděli, pane předsedo, zveřejnil souhrn návrhů opatření, která mají podle něho jak na příjmové, tak na i výdajové stránce státního rozpočtu zajistit snižování schodku rozpočtu a zároveň působit prorůstově. Vy, tedy sociální demokraté, k tomu říkáte, a teď cituji z vaší tiskové zprávy: "tato opatření bohužel nepovedou k rozpočtovému a hospodářskému obratu, ale dostanou naši zemi do ještě rychlejšího ekonomického poklesu, rostoucí nerovnosti a vážných sociálních problémů. Hrozí rozpad většiny veřejných služeb a státu jako takového." Představte si, prosím, sebe jako ministra financí, tak, co byste s tím teď dělal v této situaci?

Bohuslav SOBOTKA, předseda strany /ČSSD/:
Já myslím, že to prohlášení ministra financí ukazuje, že od roku 2008, kdy se spustily daňové reformy, jedeme vlastně špatným směrem, protože ministr financí navrhuje přehodnotit například rovnou daň, navrhuje opatření, která jsou v rozporu s tím, co pravicové strany prosazovaly v minulých letech a je evidentní, že tehdejší daňová reforma tím, že připravila veřejné rozpočty o pravidelné roční příjmy v řádu desítek miliard korun, tak se výrazně podílela na té stávající tristní rozpočtové situaci, ve které Česká republika je. Pokud mám odpovědět na vaši otázku, ...

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:
To by bylo skvělé, pane předsedo.

Bohuslav SOBOTKA, předseda strany /ČSSD/:
... my bychom se především do ní nedostali, protože bychom neodbourali daňovou progresi, abychom ji teď museli obnovovat. Myslím, že bychom ...

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:
Pane předsedo, já této argumentaci úplně rozumím, ale my se teď, Česká republika se teď pohybuje v určité situaci, kdy ekonomika s největší pravděpodobností letos neporoste, kdy s velkou pravděpodobností budou i nadále ubývat volná pracovní místa, kdy klesá výběr na daních, klesá výběr na sociálním pojištění, tak to je situace, kterou bych od vás chtěl uchopit jako ministr financí a co s ní chcete dělat?

Bohuslav SOBOTKA, předseda strany /ČSSD/:
My jsme zveřejnili náš plán, postupovali bychom jinak, nezvyšovali bychom daň z přidané hodnoty, šli bychom cestou zvýšení daně z příjmu právnických osob, vrátili bysme se k daňové progresi, zrušili bychom stropy na sociální a zdravotní pojištění, protože takovýto luxus pro bohaté si v tuto chvíli nemůžeme dovolit. Omezili bychom například vracení DPH při pořízení dražších automobilů, to je úleva, kterou zavedl ministr financí Kalousek. Omezili bychom výdajové paušály u živnostníků, protože tam je obrovská nerovnováha mezi daněmi, které platí zaměstnanci a které platí živnostníci. Čili to jsou některá konkrétní opatření, která bychom realizovali na příjmové straně veřejných rozpočtů.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:
Pardon, jenom technická poznámka, kolik by to přineslo peněz to, co vy jste teď popsal?

Bohuslav SOBOTKA, předseda strany /ČSSD/:
To, co jsem teď popsal, je z hlediska příjmové operace srovnatelné s tím, co navrhuje ministerstvo financí. Je to jenom v jiné struktuře, to znamená, nejdeme cestou zvyšování nepřímých daní, zejména DPH, protože to znovu srazí spotřebu domácností a jdeme cestou zvýšení přímých daní tam, kde korigujeme chybnou daňovou reformu z roku 2002. Prostě to, že se snížily daně firmám na 19 %, byla chyba, to, že se odbourala daňová progrese, byla chyba, ty peníze nám teď v rozpočtech chybí a dříve nebo později ministr financí bude muset napravovat škody reforem, které on sám tedy v České republice prosazoval. Proto my také říkáme, že to prohlášení ministra financí a premiéra je vlastně přiznání toho, že ty reformy ve skutečnosti nejsou úspěšné.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:
Ještě jedna věc s tím souvisí, a to je fakt, že vláda Petra Nečase si už od počátku říká vláda rozpočtové odpovědnosti. Její členové, minimálně Miroslav Kalousek a Petr Nečas, považují za důležité, aby byl do roku 2016 vyrovnaný schodek nebo vyrovnaný státní rozpočet. Je to důležité v tuto chvíli podle vašeho názoru?

Bohuslav SOBOTKA, předseda strany /ČSSD/:
Já myslím, že je potřeba snižovat deficit státního rozpočtu ...

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:
Já vím, ale je důležité cílit po čem, co je 4 roky vzdáleno a mít do té doby vyrovnaný rozpočet?

Bohuslav SOBOTKA, předseda strany /ČSSD/:
My máme určitý konkrétní plán, který není tak vzdálen do roku 2016, říká se tomu konvergenční program. Česká republika se zavázala, že půjde cestou snižování deficitu, my to nezpochybňujeme, jenom je otázka té cesty, která k tomu vede, konkrétních opatření na příjmové a výdajové straně, čili, jestliže se ptáte, jestli snižovat deficit, pak my říkáme jako sociální demokraté ano, to tempo zadlužování je příliš vysoké, ono se pohybuje fakticky kolem 140 miliard korun, je to příliš. Veřejný dluh narostl za posledních 5 let o půl bilionu korun a my jsme se dostali do fáze, kdy ten veřejný dluh činí kolem 41 % hrubého domácího produktu a do toho limitu 60 % už vlastně zbývá jenom 19 % HDP, to bychom neměli vyčerpat příliš rychle, protože pak by se Česká republika mohla dostat do problémů. Ale současně tato vláda si říká vláda rozpočtové odpovědnosti, ale ty dvě hlavní reformy, které protlačili loni na podzim proti naší vůli a které se mají spustit příští rok a napřesrok, to je vznik druhého pilíře v rámci důchodového systému Kalouskova daňová reforma, ve skutečnosti dál připravují veřejné rozpočty o peníze. Tam jsou naplánovány reformy, které mají vést ke snížení složené daňové kvóty, ale my přece víme už v tuto chvíli, že nám tyto peníze budou zoufale chybět a není možné dále snižovat některé daně a myslet si, že to budeme kompenzovat tím, že propustíme další 3 tisíce policistů, zrušíme hasičské stanice, anebo budeme krátit peníze, které potřebují důchodci na to, aby se vyrovnali se zvyšováním cen léků a potravin.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:
Řekněte mi, pane předsedo, protože to, co vy jste teď popsal, to je jeden z důvodů, z jakého chce sociální demokracie vyvolat hlasování o vyslovení nedůvěry vládě, kdy?

Bohuslav SOBOTKA, předseda strany /ČSSD/:
My jsme zahájili sběr podpisů poslanců, na začátku března začíná schůze Poslanecké sněmovny a my bychom byli rádi, kdyby to hlasování se odehrálo ještě během této řádné schůze Poslanecké sněmovny. Předpokládám, že žádost odevzdáme během následujícího týdne předsedkyni Poslanecké sněmovny a jeden z důvodů, proč jsme požádali o hlasování o nedůvěře vládě je fakt, že ještě loni vláda slibovala, že některé kontroverzní reformy bude kompenzovat sociálně nejslabším, zejména důchodcům, ale také rodinám s dětmi. Ty plány, které byly zveřejněny v pondělí, tak vlastně porušují tento slib, který opakoval ministr Drábek v Poslanecké sněmovně, opakoval ho několikrát také předseda vlády.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:
Jinými slovy další věci mezi opozicí a koalicí zejména kolem tohoto úsporného balíku se budou řešit na půdě Poslanecké sněmovny bezesporu už v první polovině března.

Bohuslav SOBOTKA, předseda strany /ČSSD/:
My bychom byli rádi, kdyby se o nich mluvilo ještě dřív, než vláda předloží konkrétní návrhy zákonů, ...

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:
Rozumím.

Bohuslav SOBOTKA, předseda strany /ČSSD/:
... aby měla signál ze strany Poslanecké sněmovny a byli bychom také rádi, aby všichni poslanci koalice se svým hlasem, jestli této vládě věří či nikoliv, přihlásili k těm návrhům, které předložil ministr financí Kalousek a premiér Nečas, aby bylo zřetelné, kdo je kdo a kdo co bude na půdě Poslanecké sněmovny v příštích měsících prosazovat.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:
Rozhodně i Radiožurnál to bude sledovat. Předseda České strany sociálně demokratické Bohuslav Sobotka byl dnes hostem Dvaceti minut. Pane předsedo, díky za váš čas. Na shledanou.

Bohuslav SOBOTKA, předseda strany /ČSSD/:
Hezký den.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:
Martin Veselovský byl také u mikrofonu Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu, přeji vám příjemný poslech.

Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je společnost NEWTON Media, a. s. Texty neprocházejí korekturou. Zvukové záznamy Ozvěn dne, Dvaceti minut Radiožurnálu i dalších zpravodajských a publicistických pořadů si můžete poslechnout v iRadiu.

Pokud se chcete našeho hosta na cokoli zeptat, dotaz mu můžete zaslat prostřednictvím mailové adresy 20minut@rozhlas.cz. Na otázky napsané do diskusního fóra bohužel hosté nemohou reagovat.

autor: mav