Bleší trh jako ze starých časů můžete stále zažít v Bělehradě. Jen je potřeba si pořádně přivstat

Zatímco většina obyvatel Bělehradu v neděli nad ránem ještě spí, někteří nadšenci už slídí ve čtvrti Zemun po úlovcích s cenou nad zlato. Nachází se tam totiž takzvaný zemunski buvljak, údajně nejstarší bleší trh v srbské metropoli. Ale kdo si chce záplavu gramofonových desek, kartiček fotbalistů a náhradních dílů k automobilům opravdu užít a něco ulovit, měl by si budík posunout o hezký kus nazpět.

„Skupuju modely aut, jsem sběratel. Je to můj koníček, celoživotní hobby, a tady se vždycky něco najde,“ říká mi Milan a nechává mě nahlédnout do igelitové tašky. Na jejím dně nejsou ryby, ale je to taky úlovek – asi desítka angličáků, které už stihl pořídit. Aby je na zemunském bleším trhu vůbec našel – a taky abych si je já mohl v jeho igelitce prohlédnout –, přisvěcuje nám Milan čelovkou.

Aby měl šanci na úspěch, přišel na trh už ve čtyři ráno. Teď je půl páté, v Bělehradě se teprve rozednívá a kolem nás je několik dalších podobných „speleologů“, kteří čelovkami ohledávají zboží rozložené na dekách časných prodejců.

Nna zemunském bleším trhu všechno spontánní, i když město se prý snaží už nějakou dobu dostat prodejce do oplocené části

Ti si taky museli přivstat, aby mohli rozbít stan na nejvýhodnější hlavní třídě. A ti, kdo si radši přispí nebo přijíždějí zdaleka, se musí spokojit s bočními ulicemi a uličkami, kam už se za nimi ale vydá málokdo.

Jedním z těch, kteří se snaží přilákat kupce hlasitým vyvoláváním, je Alexandr. Statný muž říká, že zatím prodal jen pár talířů, ale jezdit na zemunský trh se mu vyplatí. Dělá to už deset let. Zboží, které vyložil z dodávky, je takovým odrazem místní všehochuti. Kromě nádobí má taky mince, dévédéčka, obrázky krajinek, šampony nebo plynové vařiče.

Cena na prvním místě

Postupem času začíná na tržišti větší cvrkot, který ještě umocní otevření zelného trhu. Papriky, lilky nebo rajčata jsou tu v sezóně za hubičku.

Postupem času začíná na tržišti větší cvrkot, který ještě umocní otevření zelného trhu. Papriky, lilky nebo rajčata jsou tu v sezóně za hubičku

Postarší paní si koupila bazalku, taky nějaké maso a vajíčka, ale prodají vám tady podle ní všechno. Na nějaké velké rozhovory to tady ale není. Ne že by si někteří zákazníci nedělali z prodejců vrby, ale nejčastější otázka zní prostě: „Za kolik?“ A druhá strana se hlavně snaží aspoň trochu zvýšit příjmy, které v Srbsku nejsou zrovna nejvyšší.

Podle Milana je na zemunském trhu všechno spontánní, i když město se prý snaží už nějakou dobu dostat prodejce do oplocené části. Tam se ale musí za místo platit.

Stejně spontánně se trh vylidní, jakmile udeří zhruba desátá hodina a blíží se polední vedra. Tradiční, údajně první bleší trh v Bělehradě můžete navštívit každou neděli. Ani pokud se vám nechce vstávat, není vše ztraceno – obyvatelé srbského hlavního města mají trhy rádi a občas je pořádají i v noci.

autoři: Tomáš Havlín , and
Spustit audio

Související