Bez pohybu hrozí apnoe, přílišnými starostmi zase nespavost. Dnešní doba je jeden velký stres, říká spánkový lékař
„Nespavost souvisí nejčastěji s nějakým stresem, v osobním životě nebo pracovním. No a dnešní doba, to je jeden velký stres,“ říká Martin Pretl, vedoucí Spánkové poradny. Jaké faktory mohou kvalitu spánku ovlivňovat a při jaké teplotě v ložnici sám spí? „Kolik mi manželka dovolí. Má ráda chladněji, já tak těch jednadvacet, správné doporučení je 18-20 stupňů,“ směje se. Proč doporučuje při neschopnosti usnout vrhnout se například na žehlení? Kolik hodin před spaním se unavit?
Související
-
Spánková apnoe zvyšuje riziko závažnějšího průběhu covidu-19
Spánková apnoe je vážná porucha spánku, pro kterou jsou typické opakující se dýchací pauzy. Léčba spánkové apnoe se dramaticky změnila právě před čtyřiceti lety.
-
Jak vypadá péče o postcovidové pacienty? „Největší vlnu ještě očekáváme,“ přiznává lékařka z Brna
V Česku stoupá zájem o postcovidovou péči. S tím, jak přibývá uzdravených lidí po nákaze koronavirem, přibývá i těch, kteří mají trvalejší následky.
-
I když jsou kapacity psychoterapie plné, je dobré se alespoň zapsat do pořadníku, radí odbornice
Z průzkumu Národního ústavu duševního zdraví vyplývá, že psychické problémy za poslední rok zažívá každý třetí. Odborníci ovšem často nemají kapacity přijímat nové klienty.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.