Antivirus pro vaše informace. Česká aplikace vás upozorní na dezinformační články

3. říjen 2023

Potkali se v roce 2020, když je týdeník Euro zařadil mezi dvacítku nejtalentovanějších Čechů do dvaceti let. Tři čeští studenti se zájmem o umělou inteligenci dali hlavy dohromady a vyvinuli aplikaci, která pomáhá uživatelům upozornit na dezinformace ve zpravodajských článcích. Díky Verifee si tak může kdokoli ověřit, jestli zprávě, kterou zrovna čte, může důvěřovat, nebo by si měl informace raději ještě ověřit.

„Pojďme se třeba podívat na iROZHLAS.cz. Otevřeme článek na úvodní stránce a vidíme, že získal skóre důvěryhodnosti 94. To tedy značí, že s textem je vše v pořádku a neobsahuje žádné žurnalistické chyby,“ ukazuje mi, jak Verifee funguje, jeden z autorů Michal Bravanský.

Čtěte také

Jde o webovou aplikaci, to znamená, že každý, kdo ji chce začít používat, si ji musí přes internetové stránky Verifee stáhnout do svého prohlížeče.

„Poté, co si rozklikneme podrobnější analýzu, vidíme, že Verifee identifikovala článek jako neútočný, sice trochu bulvárnější, ale pořád mu dala dostatečně vysoké skóre,“ pokračuje Michal Bravanský. „Cokoliv, co má skóre nad 75 nebo 80, lze brát jako obsah, kterému člověk může důvěřovat.“

Antivirus pro vaše informace

Filip Trhlík, druhý z autorů Verifee, princip fungování aplikace přirovnává k antivirovému programu.

Fake news, dezinformace, ilustrační

„Když si stahujete soubor, který je nebezpečný, tak se vás antivirus zeptá: Chcete si opravdu tento podezřelý soubor stáhnout? Stejně funguje Verifee, které vám vyskočí na každém článku, ale většinou jen jako poměrně malá kontrolka na okraji článku,“ popisuje.

„Pokud dojdete na článek, který je jakýmsi způsobem manipulativní, neboli má nízké skóre důvěryhodnosti, tak se najednou Verifee zvětší, rozšíří se. Ukáže vám chyby, které v daném článku jsou, a poměrně rázně vás upozorní, že u tohoto článku byste minimálně měli dávat výrazně větší pozor. Pořád si ho můžete přečíst, ale samozřejmě měli byste si být vědomi, že může být potenciálně nebezpečný.“

Představení aplikace Verifee. Na snímku dva ze tří jejích autorů: Filip Trhlík (vlevo) a Michal Bravanský

Autor, jazyk, clickbait

Verifee pohání umělá inteligence. Ale není jen jedna, je jich přibližně šestnáct. „Verifee neurčuje pravdivost, nedělá fact-checking, ale určuje důvěryhodnost článku, tedy jakou má článek ambici vám lhát nebo vás nějak klamat,“ vysvětluje Filip Trhlík.

Čtěte také

„Zjišťuje charakteristické jazykové a žurnalistické znaky článku, jako je například clickbait – tedy pokud článek v titulku slibuje něco, co v samotném článku není. Anebo nenávistný jazyk, argumentační fauly či čistě to, jestli je pod článkem vůbec podepsán autor. A potom spojí všechny tyto znaky dohromady do jednoho kompaktního skóre důvěryhodnosti 0 až 100 pomocí umělé inteligence.“

Aplikace umí v tuto chvíli analyzovat asi 40 zpravodajských webů. Autoři plánují jejich počet ale dál navyšovat, stejně jako počet uživatelů. Plánují spolupracovat například se spolkem Fakeskape, který se snaží s dezinformacemi bojovat hrou.

Začít se musí u dětí

„Zabýváme se mediální gramotnosti a kyberbezpečností,“ představuje činnost spolku jeho předsedkyně Tereza Kráčmarová. „Děláme workshopy na školách, vyvíjíme vzdělávací a únikové hry, metodiky, účastníme se různých mezinárodních projektů. Zkoumáme, jak učit mediální gramotnost a kyberbezpečnost interaktivně a inovativním způsobem.“

Ročně je spolek Fakescape schopný oslovit víc jak 200 škol. Aplikaci Verifee chtějí proto ukazovat žákům a studentům například v rámci workshopů, ale především jako doporučení, jak si snadno mohou ověřit informace.

Verifee je dostupné zdarma pro všechny prohlížeče kromě Safari. Příští rok plánují autoři rozšířit aplikaci i tam a taky do mobilních telefonů.

autoři: Karolína Burdová , and
Spustit audio