Antivirus: Pozor na falešné charitativní sbírky. Kontrolujte číslo účtu a přispívejte velkým organizacím, radí redaktoři
Na některých místech v Česku už opadá voda a odhaluje škody, které napáchala. Lidé mezitím začali přispívat na pomoc zasaženým. Sbírky pořádá Charita, Český červený kříž nebo Člověk v tísni a další. Při podobných událostech se ale pokaždé objeví i falešné sbírky, kdy se podvodníci snaží vydělat na lidském neštěstí.
Čtěte také
Objevují se už podvodné sbírky? „Ptala jsem se na to mluvčího policejního prezidia Ondřeje Moravčíka a zatím nic takového neevidují. Nicméně ze zkušenosti z minulých let, například po tornádu na jihu Moravy nebo i záplavách, víme, že se podvodníci snaží situaci využít k okrádání lidí,“ vysvětluje Jana Magdoňová.
„Třeba právě po tornádu mladý muž zneužil na sociální síti logo Charity, která pořádala oficiální veřejnou sbírku na pomoc obětem. Ke svému příspěvku připojil QR kód, který platby dárců směroval na jeho bankovní účet,“ doplňuje Jan Cibulka. Ačkoli šlo o snadno odhalitelný podvod, pomoc se k obětem, které ji v danou chvíli potřebovaly, nedostala včas. Případ navíc poškodil jméno Charity i důvěru lidí v samotnou sbírku, poznamenává redaktor.
Čtěte také
„Z toho plyne první poučení: dávejte si pozor, kde jste narazili na výzvu ke sbírce a odkud jste vzali číslo účtu, na které chcete přispět. Udělat podvrh s QR kódem nebo do příspěvku napsat jiné číslo účtu je snadné a pro podvodníka rychlé. Kvůli šíření na sociální síti se tak může napálit spousta lidí,“ říká Magdoňová.
Redaktoři Antiviru proto vyzývají k ostražitosti: „Dávejte pozor, když budete chtít nějakou sbírku na sociálních sítích dál šířit, abyste omylem nepomohli podvodníkovi.“
Podvodné SMS zprávy
Jaké další metody podvodníci využívají k okrádání lidí? „V minulosti už jsme se setkali s podvodnými SMS zprávami, které naopak cílily na lidi, kteří potřebují pomoc. Pachatelé se vydávali za úřady práce a nabízeli snadné vyřízení sociální dávky,“ popisuje Jana Magdoňová. „V SMS zprávě byl odkaz na web, který byl podvržený a z oběti se snažil vylákat buď číslo platební karty, nebo přihlašovací údaje k bankovnímu účtu,“ vysvětluje.
V současnosti mohou lidé ze zatopených oblastí potřebovat tzv. mimořádnou okamžitou pomoc, kterou vyplácí Úřad práce. „Pokud pomoc potřebujete, navštivte přímo webové stránky Úřadu práce,“ radí Jan Cibulka.
Čtěte také
I při vyhledávání ale buďte opatrní, apelují redaktoři. „Vyhledávače na prvních místech výsledků zobrazují reklamu, kterou sice označí, ale vcelku nenápadně jako sponzorovaný příspěvek. Takovou reklamu si může koupit i podvodník – a řada z nich to v minulosti dělala v jiných případech,“ upozorňuje Jana Magdoňová. „Už dřív jsme v Antiviru upozorňovali na podvodné reklamy, které odkazují na stránky připomínající weby státní správy. Podvodníci se tak snaží z lidí vylákat přihlašovací údaje do internetového bankovnictví.“
Databáze ministerstva nepomůže
Jak lze tedy oveřit, že člověk přispívá na účet skutečné sbírky? „Velká česká média o sbírkách pravidelně informují. Na jejich webech najdete odkazy i konkrétní čísla účtů, kam můžete přispět nebo můžete darovat pomocí specializovaných portálů, jako je Donio nebo Darujme,“ vysvětluje Cibulka. „Naopak moc vám asi nepomůže oficiální databáze veřejných sbírek vedená Ministerstvem vnitra. Informace v ní jsou těžko dohledatelné, nepřehledné a zastaralé. Například aktuální sbírky na pomoc obětem povodní jsme tam dnes ráno nedohledali,“ doplňuje Magdoňová.
Čtěte také
Nejbezpečnější je v každém případě přispívat velkým organizacím, které mají zkušenosti s pomocí v krizových situacích. „Umí totiž pomáhat rychle a cíleně. Stává se, že někdo chce třeba v dobré víře uspořádat sbírku pro své sousedy, kterým velká voda zničila dům, ale může narazit na různé problémy, což reálnou pomoc zdrží,“ objasňuje Cibulka.
Kolik peněz už se ve sbírkách na pomoc obětem povodní podařilo vybrat? „Toto číslo se hodně mění, ale Člověk v tísni dnes dopoledne hlásil 24 milionů korun, Charita ČR 2 miliony 600 tisíc a například Donio v souhrnu necelé 3 miliony korun,“ uzavírají redaktoři.
Související
-
Místo letního přivýdělku praní špinavých peněz. Jak se vyhnout podvodným internetovým brigádám?
Brigáda nebo přivýdělek před dovolenou se v létě určitě hodí, pokud se ovšem nestanete obětí internetových podvodníků. Jak fungují podvodné „klikací“ brigády na internetu?
-
Fotografie o vás prozradí víc, než si myslíte. Na co si dát při sdílení fotek z dovolené pozor?
Začaly prázdniny a lidé se chystají na rodinné dovolené. K nim patří i focení všech zážitků. Proč ale není příliš dobrý nápad fotografie jen tak zveřejňovat na internetu?
-
Zásah do soukromí pro dobrou věc? Zrušení šifrování zpráv v chatovacích aplikacích nese rizika
S cílem hledat dětskou pornografii zvažuje Rada Evropské Unie zrušit šifrování zpráv mezi lidmi na chatovacích aplikacích. Záležitost ale není černobílá.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.