Povodně 2024: Jaká je situace v zasažených městech a obcích a jak teď postupovat?
Vrtulníky jsme zachránili 86 lidí, popisuje policejní ředitel. V Olomouckém kraji pomáhají speciální jednotky, v Ostravě cizinecká policie
Hlídání opuštěných domů, zachraňování tzv. povodňových turistů nebo pátrání po lidech, které strhla rozbouřená řeka. I takové situace musí policisté v souvislosti s povodněmi řešit. „Opravdu nám je v uvozovkách líto těch lidí, kteří nás zaměstnávají tím, že porušují legislativní pravidla v době živelných pohrom,“ komentuje policejní prezident Martin Vondrášek.
Pane policejní prezidente, kolik mimořádných sil musela policie ČR vynaložit v souvislosti s povodněmi?
Začali jsme se scházet už někdy ve středu, ve čtvrtek jsme k tomu měli poradu, protože bylo predikováno to počasí a povodně. V tuto chvíli se v Olomouckém kraji ve směnách točí 50 policistů speciální pořádkové jednotky z Ústí nad Labem, 30 policistů z brněnské speciální pořádkové jednotky a samozřejmě Olomoucký kraj má aktivované veškeré své personální zdroje.
Čtěte také
V Ostravě pomáhá 80 policistů z mobilní jednotky cizinecké policie, ale i z jiných útvarů cizinecké policie, a dále tam pomáhá 40 policistů ze speciální pořádkové jednotky z Prahy. Ráno tam končilo pomoc 20 policistů ze Zlína. Jinak řečeno, v těch nejzasaženějších oblastech se dvakrát denně ptáme krajských krizových štábů, jestli potřebují pomoc, ať už personální nebo technickou. Do těch oblastí jsme vyslali drony, ať už rafty nebo pracovní prámy, termovize, čtyřkolky, terénní vozidla, aby tam bylo maximum personálu a techniky, která tam je potřebná.
Jak častá jsou pátrání po pohřešovaných lidech?
V tuto chvíli evidujeme sedm pohřešovaných. Tři pohřešované z vozidla, které vjelo do potoku Staříč v Lipové Lázni, jednoho člověka, který spadl do Janovického potoka na Uherskohradišťsku. Jeden pohřešovaný je po skoku do řeky Otavy, jeden pohřešovaný senior z domu seniorů v Kobylé nad Vidnavou a jeden pád do vody v Krnově.
To je sedm pohřešovaných, které v tuto chvíli evidujeme. Pokud jde o oběti, tak máme bohužel utonulého v řece Krasovka na Bruntálsku. Nicméně bych chtěl vyzdvihnout práci letecké služby, protože včera celý den kromě jiných vrtulníků pracovaly i tři záchranářské vrtulníky Policie ČR Bell 412 s hasiči na palubě. My jsme použili 95krát jeřáb na tom vrtulníku a zachránili jsme 86 lidí a devět jejich domácích mazlíčků – osm psů, jednu kočku. A ty vrtulníky jsme využili k přepravě hasičů a potřebného materiálu do zatopených oblastí.
Skupiny protiprávního jednání v době živelné pohormy:
- Porušení zákazu plavby na vodních tocích, kde je druhý a vyšší stupeň:
pokuta až 100 tisíc korun - Neodržení krizových opatření:
pokuta 20 až 50 tisíc pro fyzické osoby, 3 miliony pro právnické - Rabování, krádeže v době živelné pohromy:
trestni sazba 2-8 let odnětí svobody
Kdyby ta situace nebyla tak dramatická, tak by se člověk pousmál nad kuriózními případy, jako když někdo vezme paddleboard nebo kanoi a zkouší se projet na těch rozvodněných řekách. Hrozí za takové nezodpovědné chování nějaké tresty?
Dávali jsme k tomu nějaký statement na sociální sítě, protože držíme pěsti těm, co jsou teď v nesnázích a obdivujeme všechny, co jim pomáhají. Opravdu nám je v uvozovkách líto těch lidí, kteří nás zaměstnávají tím, že porušují legislativní pravidla v době živelných pohrom.
Máme tři skupiny protiprávních jednání, která se postihují v době živelné pohromy velice přísně. Tou první skupinou je zákaz plavby podle zákona o vnitrozemské plavbě na vodních tocích, kde je druhý a vyšší stupeň – tam hrozí pokuta až 100 tisíc korun a my jsme měli co do činění s jedním kajakářem a s nějakými dalšími lidmi, kteří se snažili plavat po těchto tocích.
Tou druhou skupinou těch jednání jsou přestupky podle krizového zákona, který v podstatě říká, že všichni by měli dodržovat krizová opatření – v tomto případě ve třech krajích –, a pakliže nedodrží, nerespektují opatření nebo omezení v době toho krizového stavu, tak tam ty přestupky jsou ohroženy pokutou 20 až 50 tisíc pro fyzické osoby, 3 miliony pro právnické.
Pak v tom nejzávažnějším případě – a já zatím můžu konstatovat, že jsme se s ním nesetkali a když setkali, tak to nebylo potvrzeno – je rabování, a tam třeba u krádeže v době živelné pohromy se dostávate do čtvrtého odstavce s trestní sazbou dva až osm let. Takže to jsou takové tři skupiny protiprávních jednání, které budeme velice důsledně vymáhat, pakliže by k tomu došlo.
Související
-
Ministr dopravy: Doprava na východě republiky je zcela ochromená. Voda podemlela železnice i silnice
Deště a voda ohrožují dopravu na železnici i silnicích. Na kolejích stojí voda, silnice jsou podemleté. Jaká jsou aktuální doporučení pro cestující?
-
Ministr Hladík: Odmítnout evakuaci je enormně nebezpečné. Zvážíme právní prostředky, jak to změnit
Povodňová situace zůstává na mnoha místech Česka kritická. Hasiči evakuují stovky lidí, někteří však svůj domov opustit odmítají. Ohrožují tak sebe i záchranné složky...
-
Na povodně jsme připraveni lépe než v roce 1997, zní z obcí. Jaká je aktuální situace v krajích?
V Česku dál vydatně prší. Jaká je aktuální srážková situace nad Českem a jaký je výhled pro nejbližší hodiny? Jak se s velkou vodou vyrovnávají jednotlivé regiony?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.