Ministr Hladík: Odmítnout evakuaci je enormně nebezpečné. Zvážíme právní prostředky, jak lidi přimět k odchodu
Povodňová situace zůstává na mnoha místech Česka kritická. Hladina vodních toků stoupá. Hasiči evakuují stovky lidí, někteří však svůj domov opustit odmítají. „Je to bohužel jeden z aspektů právního nastavení. Se zástupci krajů budeme hovořit o tom, zda nevyužít i jiné právní možnosti, jak lidi evakuovat,“ reaguje ministr životního prostředí a předseda Ústřední povodňové komise Petr Hladík z KDU-ČSL.
Jaká je aktuální povodňová situace?
Bohužel se vyplnila předpověď ohledně srážkových úhrnů. Situace v Moravskoslezském kraji, především na celém toku řeky Opavy, a také v Jeseníkách, je opravdu kritická. Kulminace vodních toků se dá očekávat během dneška. Déšť má odpoledne zeslábnout. Složitá situace je ale i v Čechách, kde má podle předpovědi pršet až do úterý.
Čtěte také
Představitelé samospráv i zástupci záchranných složek si často stěžují na to, že část lidí pořád odmítá výzvy k evakuaci. Opravdu neexistuje žádný nástroj, jak lidi přimět k tomu, aby v zájmu vlastního bezpečí opustili svoje obydlí?
Toto je obrovská bolest. Samozřejmě je to jeden z aspektů právního nastavení. Zástupci Moravskoslezského a Olomouckého kraje budou za chvíli připojeni na jednání Ústřední povodňové komise a budeme mimo jiné hovořit i o tom, zda nevyužít případně jiné právní možnosti. Přiznám se, že já osobně to vůbec nechápu. Zůstávat v zatopených oblastech je enormně nebezpečné. Kdyby se cokoli lidem stalo, zhoršil se například jejich zdravotní stav, záchranáři se k nim v tu chvíli nemusí dostat.
Jaké jiné právní prostředky by mohly být využity?
Nechci předbíhat, protože to není úplně v kompetenci Ústřední povodňové komise, ale Ústředního krizového štábu, který se setká večer. Nicméně pan ministr vnitra je součástí Ústřední povodňové komise a myslím si, že jeden z těch aspektů, tedy neuposlechnutí povinné nutné evakuace, dnes budeme probírat.
Co je v gesci Ústřední povodňové komise? Jak může efektivně pomoct?
Naprosto zásadně. Precizujeme jednotlivé spady, ale především průtoky a v úzké kooperaci s podniky Povodí manipulujeme s přehradami tak, abychom minimalizovali dopady na životy lidí a jejich majetky.
Čtěte také
Zároveň koordinujeme v úzké součinnosti se složkami IZS přípravné práce na povodně, to znamená zapytlování ochranné hráze, včasné pokyny směrem k vystěhování lidí. Situace nebude jednoduchá ani v dalších dnech. Jeden z kritických bodů může být soutok Bečvy a Moravy, protože v Beskydech už napršelo zhruba sumárně 300 mm. Je to tedy velmi detailní koordinační práce, která zahrnuje širší území než jenom konkrétního kraje, protože například Olomoucký kraj je na rozvodí dvou řek Odry a Moravy.
Jsou ještě volné prostory v přehradách?
Je jich celá řada. Celá vltavská kaskáda je plně připravena. K ohrožení lidí v Praze nedojde. Stejně dobře to zvládáme na Labi. Složitá situace je v horských oblastech neovlivněných toků, ale už níže po toku situaci zvládneme. Velmi detailně řešíme ochranu Brna, především na Svratce. Vodní díla Vír a Brněnská přehrada dokážou vodu akumulovat, díky čemuž ochráníme soutok Svratky a Svitavy, a tedy i jižní část města Brna. Dostatečná je i kapacita Vranovské přehrady, byť se musí upouštět větší množství vody.
Související
-
Řeka Bělá na Jesenicku odřízla několik obcí. V jižních Čechách přetekla husinecká nádrž
Opava zahájila evakuaci obyvatel z částí ohrožených velkou vodou. Týká se to tisíců lidí. Voda bude více než stoletá, řeka už se místy vylila z břehů.
-
Samoživitelé, senioři, cizinci či hendikepovaní. V krizi je třeba s informacemi myslet i na zvlášť zranitelné
Důležité je doručení klíčových informací o tom, jak a kdy se evakuovat, o dostupnosti pomoci či předání nouzových čísel. Osobám se zdravotním postižením i seniorům je nutné zajistit evakuační vozidlo.
-
Za posledních 20 let se protipovodňová opatření výrazně zlepšila, říká ředitel Povodí Vltavy Kubala
Česko se chystá na extrémní srážky. Je na zvýšené průtoky řek připravena Vltavská kaskáda? A jakou zárukou jsou opatření vybudovaná po povodních z let 1997 a 2002?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.