Na povodně jsme připraveni lépe než v roce 1997, zní z obcí. Jaká je aktuální situace v krajích?
V Česku dál vydatně prší. Jaká je aktuální srážková situace nad Českem a jaký je výhled pro nejbližší hodiny? Co podniká k mimořádné povodňové situaci na Jesenicku vedení Olomouckého kraje? Jak se s velkou vodou vyrovnávají další regiony? A jak se zatím osvědčují mnohamiliardové investice do protipovodňových opatření?
Grafy srážek ukazují, že nejvíce vody napršelo v Jeseníkách a na hřebenech Krkonoš. Vysoké úhrny, kvůli kterým byla vydána výstraha s nejvyšším stupněm nebezpečí, se ale týkají i Novohradských, Orlických a Jizerských hor, návětří Českomoravské vrchoviny, Pardubicka či Ostravska. „Zítra by ale měly srážky na východě republiky slábnout, naopak se znovu rozprší na západě Čech. Nepůjde už ale o setrvalý vydatný déšť, úhrny by rozhodně neměly dosahovat 100 až 150 mm, jako zaznamenáváme nyní,“ uklidňuje meteoroložka Českého hydrometeorologického ústavu Jana Hujslová.
Čtěte také
Nejvážnější situace na Jesenicku a Šumpersku se týká rozvodněných řek Bělá, Vidnava, Černý potok a Desná. Podle hejtmana Olomouckého kraje Josefa Suchánka je však region na situaci připraven o mnoho lépe, než tomu bylo během povodní v roce 1997. „S přípravami jsme začali o dva až tři dny dříve než před dvaceti lety. Díky lokálním příhodám, které nás aktivizují, jsme nyní mnohem zkušenější. Situaci pomohl hodně i stát, který investoval do protipovodňových opatření přes 31 miliard korun.“
Včasná reakce
Od počátku se také obce a města připravují na případnou evakuaci lidí ze zatopených oblastí. Aktuálně probíhá například evakuace Nemocnice Milosrdných bratří, která stojí v blízkosti řeky Svratky. „Není to však proto, že by pacientům hrozilo bezprostřední zaplavení nemocnice vodou z řeky Svratky, ale problém je voda z kanalizace, která natéká do sklepů, což může poškodit rozvody elektřiny. Evakuace dalších objektů v plánu není. Podle primátorky Brna Markéty Vaňkové extrémní povodně nehrozí,“ potvrzuje reportér Českého rozhlasu Tomáš Kremr.
Čtěte také
Představitelé krajů a obcí se shodují v tom, že velkou komplikací v zasažených oblastech je povodňová turistika. K výzvě libereckého hejtmana Martina Půty se přidal i starosta postižené obce Frýdlant Dan Ramzer.
„Motoristé velmi podceňují tzv. černou vodu a vjíždějí do těch částí, kde řeka Smědá přelévá jednotlivé komunikace. Mohou tam zůstat stát. Osobně jsem byl svědkem i toho, kdy člověk na zádech přenášel přes vodu jiného člověka. Myslím si, že tento hazard je naprosto zbytečný. Zbytečně to zatěžuje příslušníky integrovaného záchranného systému, kteří mají v současné době úplně jiné úkoly, než tahat hlupáky z vody...“
Oproti roku 1997 se proměnila nejenom komunikace vlády v krizových situacích, ale zejména samotný varovný systém. „Dneska máme několik modelů, které dáváme dohromady. A právě proto, že se tyto modely už od neděle shodovaly a předpovídaly situaci s vyšší mírou pravděpodobnosti, mohli vodohospodáři včas zareagovat a manipulovat na vodních dílech tak, aby vytvořili dostatečný retenční prostor v nádržích a mohli transformovat povodeň. A za to jim patří velký dík,“ dodává Tomáš Hrdinka z Výzkumného ústavu vodohospodářského Tomáše Garrigue Masaryka.
Hosty Tomáše Pancíře byli:
- Jana Hujslová, meteoroložka z ČHMÚ;
- Ondřej Suchánek, hejtman Olomouckého kraje z hnutí Starostové a nezávislí;
- Tomáš Kremr, reportér Čro;
- František Jirků, zpravodaj Čro;
- Dan Ramzer, starosta Frýdlantu z ODS;
- Klára Šimáčková Laurenčíková, vládní zmocněnkyně pro lidská práva;
- Jakub Lucký, reportér zahraniční redakce Čro;
- Petr Hladík, ministr životního prostředí a předseda ústředního povodňového štábu z KDU-ČSL;
- Tomáš Hrdinka z Výzkumného ústavu vodohospodářského Tomáše Garrigue Masaryka.
Co vyplynulo z dnešního jednání Ústřední povodňové komise a jakou pomoc nabízejí odpovědná místa zranitelným skupinám obyvatel? A co se v těchto hodinách odehrává v sousedních zemích? Poslechněte si celou Polední publicistiku s Tomášem Pancířem.
Související
-
Hladík: Povodně by neměly zásadně ohrozit Prahu. Záležet bude na přítocích Sázavy a povodí Berounky
Pršet už začalo ve velké části Česka a déšť má postupně zesilovat. Podrobnosti sdělil Radiožurnálu ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).
-
Stav nebezpečí vyhlásil už i Olomoucký kraj, v Moravskoslezském by mohli evakuovat až tisíce lidí
Generální ředitel Hasičského záchranného sboru Vladimír Vlček uvedl, že vyhlášení stavu nebezpečí krizovým orgánům dá možnost například vydat zákaz vstupu, pobytu či pohybu osob na vymezeném místě.
-
Nejvážnější je situace na Jesenicku a Frýdlantsku, v Čechách lokálně vypadává mobilní síť
V sobotu dopoledne byl některý z povodňových stupňů zhruba na 170 místech. Třetí stupeň byl na téměř 40 místech. Pro nejaktuálnější informace poslouchejte vysílání Českého rozhlasu a Zelenou vlnu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka