Spadne srážek jako za celé léto. Středomořská cyklóna u nás zůstane několik dní, vysvětluje meteorolog Müller

Teplejší vzduch může pojmout více vodní páry a zvyšovat intenzitu srážek, nastiňuje Miroslav Müller z Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd. Jak se na povodně připravit?
Zejména nad východem republiky visí extrémní nebezpečí povodní. Vydatné deště pustí až několik set milimetrů srážek za několik dní – množství, které obvykle spadne za celé léto. Kalamita bude výsledkem mj. neobvyklého proudění vzduchu z Islandu. „Právě po tomto rozhraní studeného vzduchu pak bude ze Středomoří přijíždět tzv. středomořská cyklóna, které se ovšem nebude od nás chtít, bude zůstávat těsně východně od nás,“ popisuje meteorolog Miroslav Müller z Akademie věd.
„My jsme zvyklí, že tlaková níže bývá někde na sever od nás, tlaková výše na jih od nás a tudíž u nás proudí vítr zhruba od západu. Během tohoto týdne ale dochází k zatečení studeného vzduchu od prostoru Islandu do celé západní Evropy, potažmo dokonce do jihozápadní Evropy, do západního Středomoří. Ostatně srážky, které zrovna teď pozorujeme v ČR, jsou právě spojené s postupem studeného vzduchu, který míří hlavně na jih od nás, my jsme jakoby po straně toho studeného vzduchu,“ nastiňuje Miroslav Müller z Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd.
Čtěte také
Situaci přirovnává k povodním z roku 1997. Zatímco povodně v roce 2002 přišly ve dvou vlnách, nyní přichází jedna delší.
„Naštěstí v tuto chvíli mluvíme pouze o jedné události. Na druhou stranu má být delší, takže z tohoto hlediska spíš připomíná situaci z roku 1997, kdy šlo také o jednu srážkovou událost, cyklóna ovšem setrvávala asi čtyři dny bez hnutí východně od nás,“ připomíná meteorolog.
Nabádá proto k vyklízení sklepů a čekání na zprávy. „Lidé, kteří žijí v záplavových oblastech, kde je to doloženo pomocí povodňových map nebo značkami velkých vod, vědí, že historicky tam nějaká povodeň byla. Je potřeba, aby především situaci bedlivě sledovali,“ říká Müller.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Zelenskyj přijede do Turecka na jednání s Putinem osobně. Od pondělka stále očekává příměří
-
Češi vyhráli na mistrovství světa i druhé utkání. Odhodlané Nory porazili těsně 2:1
-
Nealkoholické pivo už chutná stejně jako klasické, chválí chemik Kučera. Vyvíjí i léčivou variantu
-
Sto tisíc Čechů se věnuje myslivosti. Lidé pak vnímají přírodu jinak, tvrdí lesník Pochobradský