Sucha i povodně chodily i v minulosti, musíme si na to zvyknout, říká šéf hydrometeorologického ústavu
Na Radiožurnálu celý týden připomínáme 20 let od velkých povodní v Česku. Přesně 14. srpna se v Praze zaplavil Karlín a některé stanice pražského metra. Ředitel Českého hydrometeorologického ústavu Mark Rieder v té souvislosti upozorňuje, že se dnes dělají opatření v krajině jak na zadržování vody, tak různá další technická opatření. „Ta fungují i jako ochrana proti extrémním povodním,“ přibližuje. Co nás před povodněmi chrání? A proč se sucho léta zanedbávalo?
Související
-
Máme víc sluníčka, kvalita červených vín se lepší. Blížíme se Francii a Itálii, tvrdí moravský vinař
Klimatická změna má zásadní vliv na moravské vinařství, zdůrazňuje moravský vinař řeckého původu Georgios Ilias. Na Pálavě začal vinařit před dvaceti lety a jde bio cestou.
-
Ekologický expert: Konzumujeme kreditku plastů týdně. S novým zákonem zjistíme, kolik jich vyrábíme
Jak životnímu prostředí pomůže zákaz některých jednorázových plastů? Čím je můžeme nahradit? A daří se nám třídit a především recyklovat odpad?
-
Hřensko je důsledek půlročního sucha, máme rekordní počet lesních požárů, říká člen týmu Intersucho
V Česku přetrvává sucho. I přes víkendové deště je půda hlavně v hlubších vrstvách dál vyprahlá. Kde je situace nejhorší?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.