Fotografie o vás často prozradí víc, než si myslíte. Na co si dát při sdílení fotek z dovolené pozor?

2. červenec 2024

Začaly prázdniny a lidé se chystají na rodinné dovolené. K nim neodmyslitelně patří i focení všech zážitků, které rodina společně zažije. S mobilem v kapse každý nasbíráme takových snímků hromadu. Proč ale není příliš dobrý nápad je jen tak zveřejňovat na internetu? Odpovídá Jana Magdoňová a Honza Cibulka.

Proč bych neměl fotky z dovolené dávat třeba na sociální sítě? Dělají to tak všichni, každý se chceme trochu pochlubit, kde jsme byli nebo co jsme zažili.

Čtěte také

Těch důvodů je několik, jedním z nich je soukromí. Fotografie o vás často prozradí víc, než si myslíte: kde jste, s kým trávíte čas, jak staré máte děti nebo jakým kroužkům se věnují. Jako hrdý rodič vyfotíte ratolest s vysvědčením, kde jsou samé jedničky? Na tom samém vysvědčení je i jméno, jméno školy a datum narození.

Informace může využít třeba zloděj, když si váš byt vytipuje právě proto, že ví, že jste dva týdny na dovolené a určitě ho nevyrušíte při loupení.

Ale co když fotky dávám na web jen pro známé, nikomu jinému se s nimi nechlubím?

Sociální sítě jsou zrádné v tom, že na nich má člověk pocit, že jeho příspěvky čtou jen jeho známí. Jenže kvůli algoritmům se vaše příspěvky, zamýšlené jen pro nejbližší okolí, mohou dostat dál. I když viditelnost příspěvků omezíte jen na určitou skupinu lidí, tak nemáte jistotu, že v budoucnu data neuniknou nebo je kvůli programátorské chybě sociální síť neukáže úplně veřejně, jako se to stalo před pár lety Facebooku.

Ale kam jinam mohu fotografie dávat, když ne na sociální sítě?

Čtěte také

Existují online fotogalerie, ale i ty nejsou bez problémů. Je potřeba si hlídat, že fotky z dovolené nevyvěsíte úplně veřejně, ale že je vaše album chráněné heslem, které pak dáte jen známým. Plno lidí tohle neřeší a jejich koupací fotografie, na kterým jsou i malé děti, končí mezi fotkami, které vyhledávají sexuální predátoři zaměření na děti. Pro někoho nevinná fotka z Chorvatska tak končí na místech, kde by si to jistě nikdo nepřál.

Ve veřejných galeriích rodinných fotek na internetu, které ukazují počty zobrazení, to lze vidět. Jakmile je na fotografii dítě v plavkách, nebo dokonce bez plavek, fotka má okamžitě diametrálně větší počet zhlédnutí, lajků nebo komentářů. V komentářích dokonce žádají rodiče o seznámení s dítětem nebo o další fotky.

Využívat svůj Instagram jako vzpomínkové album není dobrý nápad. O účet můžete snadno přijít.

A fotky dětí v těch galeriích dál zůstávají?

Snaží se s tím bojovat například linka StopOnline, která slouží k nahlašování nevhodného obsahu na internetu. Takže i pokud byste narazili na nějakou takovou nevhodnou fotku na internetu, můžete ji přes jednoduchý formulář na webu StopOnline nahlásit. Stránka spolupracuje s policií i podobnými projekty v zahraničí.

A pořád platí, že jakmile fotku nahrajete do nějaké online služby, tak do značné míry ztrácíte kontrolu nad tím, kam se dostane. Navíc dneska mezi digitálními firmami zuří boj o data, která by se dala použít k trénování umělé inteligence, a právě fotografie jsou k tomuhle účelu používané.

A mohu tedy vůbec někomu poslat fotky, aniž by skončily v nějaké databázi, o které nic nevím?

Čtěte také

Tady můžeme doporučit šifrované chatovací aplikace jako WhatsApp nebo Signal: založte si rodinnou nebo kamarádskou skupinu, kde si budete psát a posílat fotky. Díky koncovému šifrování máte slušnou jistotu, že se k obrázkům nedostane nikdo, o kom nevíte.

A rozhodně si nezapomeňte fotografie zálohovat. V jednom z minulých dílů Antiviru jsme mluvili o tom, jak snadné je přijít o nějaký online účet. Takže využívat svůj Instagram jako vzpomínkové album není dobrý nápad. Je dobré si fotografie, na kterých vám záleží, uložit nejen online do cloudu, ale i na počítač a na externí disk, abyste o ně nepřišli v případě, že o účet přijdete či se vám počítač rozbije.

A upřímně, není od věci si ty nejlepší fotografie nechat vytisknout. Protože fotoalbum vám žádný kyberzločinec nevezme a listovat papírovými fotografiemi je rozhodně lepší než překlikávat hromadu souborů v počítači. 

Spustit audio

Související