QR kód může přelepit každý. Jak se nenachytat podvodníky s parkováním a čím jim Praha nahrává?

21. říjen 2024

Najdete parkovací automat nebo ceduli s návodem, naskenujete mobilem platební kód a po pár kliknutích jednoduše zaplatíte. Jenže ne městu, ale podvodníkovi, a nebude to jen pár korun, ale tisíce. Jak tento podvod funguje a jak si na něj dávat pozor? „Ideální je zkusit ten QR kód odlepit, abyste zjistili, jestli nejsou právě přelepené,“ radí reportér Jan Cibulka. Ovšem i oficiální QR kódy na informačních tabulích Prahy jsou jen nalepené, poukazuje Jana Magdoňová.

Usnadnit placení parkovného se města snaží různými způsoby. Jedním z nich je platba přes tzv. QR kódy, čtvercové mozaiky, které po načtení fotoaparátem telefonu odkazují na webové stránky.

„Sama města jdou podvodníkům naproti. Například v Praze máte možnost platit parkování asi deseti různými způsoby, každý vypadá trošku jinak. Například oficiální platební portál vás během platby přesměruje na několik adres, z nichž ani jedna příliš nenapovídá, že se jedná o oficiální službu hlavního města,“ poukazuje na problém reportér Jan Cibulka.

Čtěte také

Jak tedy dochází ke zneužívání slabin parkovacího systému? „Podvodníci přelepí originální QR kód svým, do kterého vloží svou vlastní internetovou adresu, takže vás falešný QR kód pošle na podvodnou stránku, kde se z vás pokusí vylákat platební údaje. Jelikož se opravdu snažíte zaplatit za parkování, šance, že podvodník uspěje, je docela vysoká,“ vysvětluje Cibulka.

Služby jednorázového placení parkovného většinou využívají lidé, kteří nejsou místní a podobu stránek města neznají. „V případě Prahy je navíc nešťastné, že oficiální QR kód je na informační tabuli umístěn jako přelepka, což je přesně způsob, který by použil podvodník,“ dodává reportérka Jana Magdoňová.

Zkusit odlepit

Případy zneužití falešných QR kódů proběhly letos v létě britskými médii, varovala před nimi i česká policie. „Ideální je zkusit ten QR kód odlepit, abyste zjistili, jestli nejsou právě přelepené. Paradoxně tuto metodu zkoušel i někdo v Praze na Letné, kam jsem se při přípravě dnešního dílu šel podívat. Oficiální QR kód nalepen na parkovacím automatu už měl odlepený jeden roh,“ popisuje Cibulka.

Je dobré si před odesláním platby zkontrolovat, zda sedí částka, případně i účet příjemce.
Jan Cibulka

Podvod přitom nečíhá jen na majitele aut. „Problém QR kódů na veřejnosti, tedy na plakátech, reklamních sloupech apod., je v tom, že se k nim každý dostane. Není proto pro podvodníka problém ten oficiální kód nahradit svým a člověka tak dostane na svou podvodnou stránku. Navíc, když jsme na mobilu třeba v tramvaji, nemusíme být při používání internetu tak opatrní,“ shrnuje rizika.

Čtěte také

Obezřetnost

Měli bychom se proto využívání této platební mozaiky obávat? „Pokud věříš tomu, jak se k tobě QR kód dostal, tak je v pořádku ho použít. Pokud je QR kód součástí vyúčtování nebo ti platbu přes něj nabídne tvůj oblíbený e-shop, tak bude nejspíš v pořádku. I tak je ale dobré si před odesláním platby zkontrolovat, zda sedí částka, případně i účet příjemce. Stejně to platí i v případě restaurací,“ radí Cibulka.

„Nejbezpečnější je všechny tyto platby provádět z karty nebo účtu, kde máte jen tolik peněz, kolik aktuálně potřebujete. Případný parkovací podvodník vás tak okrade jen o pár stokorun a ne celé úspory,“ dodává Magdoňová.

autoři: Jiří Chum , jkh
Spustit audio

Související