Na Facebook raději běžnou platební kartu nezadávejte, doporučuje Antivirus. Jak se ubránit podvodům?

3. červen 2024

Při kontrole bankovního účtu zjistíte, že vám z něj odešly tisíce korun. Podle výpisu z platební karty šlo o platbu společnosti Meta, ale vy jste žádnou nezadávali. Takovou situaci zažívá řada lidí, kteří v první chvíli vůbec nechápe, proč peníze odešly. Jak podvod probíhá? A jak se chránit? Poslechněte si pořad Antivirus.

Čtěte také

Kde se taková neočekávaná platba vůbec může vzít? Nejčastěji jde o reklamy, pachatelé se zmocní něčího účtu na Facebooku a použijí ho, aby přes něj nakoupili reklamu. „Tou pak obvykle lákají oběti na nějaké další podvody,“ objasňuje redaktor Jan Cibulka.

Plno lidí má ve svém účtu totiž zadanou platební kartu, a dokonce zřízený reklamní účet. Často jde třeba o drobné živnostníky, kteří si reklamu na Facebooku chtěli před pár lety vyzkoušet, vytvořili si reklamní účet, a jelikož nebyli s výsledky spokojení, tak ho přestali používat, a časem na něj zapomněli.

„Karta ale už zůstane uložená ve facebookovém účtu. Případný útočník, který se k němu dostane, si kartu sice nemůže odnést a platit s ní jinde, ale může objednávat třeba právě reklamu. A ta se mu hodí, protože skrz ni může shánět další oběti.“

Heslo napříč weby

A jak se pachatel do účtu vůbec dostane? „Lidé používají jeden stejný e-mail a jedno stejné heslo napříč všemi weby, kde se přihlašují. No a pak stačí, aby ty jejich přihlašovací údaje z jednoho z těch mnoha webů utekly, třeba z nějakého online obchodu s ponožkami.“

Čtěte také

Pachatelé, kteří se pak k tomuhle balíku přihlašovacích údajů z jednoho takového webu dostanou, pak použijí robota, který všechny ty maily a hesla vyzkouší pro přihlášení na těch nejznámějších službách, mezi které patří i Facebook. Pokud se to robotovi podaří, okamžitě začne zjišťovat, zda je v účtu uložená platební karta, a začne objednávat reklamu.

„Situaci komplikuje i to, že společnost Meta kromě Facebooku provozuje i Instagram. A řada lidí má účty propojené, takže se účtem z Instagramu může přihlásit do Facebooku a naopak. Někomu se pak stane, že zabezpečení jednoho účtu řeší pečlivěji, třeba proto, že ho používá k podnikání, a pachatelé se tam dostanou přes ten druhý.“

Kartu zablokujte

Pokud už peníze odejdou, je v první řadě potřeba okamžitě zablokovat platební kartu, i kdyby to mělo být v neděli ve dvě ráno, je to možné udělat přes internetové bankovnictví nebo na nonstop lince banky.

Čtěte také

„A pak nastane úklid škod: pokud se člověku stále ještě podaří do Facebooku přihlásit, tak má aspoň kus štěstí. Může si změnit heslo za nějaké nové a útočníky z účtu vyhodit. Většinou to ale není ten případ: Facebook totiž poměrně rychle odhalí, že reklamy vedou na nějaké podvodné stránky a zablokuje je, a s nimi i celý účet.“

Pak je možné Facebook požádat o obnovení účtu, a rovnou i s jejich podporou začít vyjednávat o vrácení peněz, nebo alespoň jejich části. „Asi nemusím dodávat, že to nebude ani rychlé, a ani není zaručený úspěch.“

Nastavený limit

Pokud na Facebooku aktivně nepoužíváte žádné placené služby, tak tam odsud smažte platební kartu. Pokud si nejste jistí, tak si to radši zkontrolujte. Platí to o všech online účtech.

Čtěte také

„Pokud ji tam chcete mít, tak tam určitě nezadávejte tu, kterou vám banka vydala k bankovnímu účtu, ze kterého běžně platíte, kam vám chodí výplata. Buďto si zřiďte speciální účet pro platby online a kartu jen k němu, nebo, pokud to vaše banka umí, použijte virtuální kartu, s nastaveným limitem jen na takovou částku, kterou plánujete na Facebooku měsíčně utratit.“

A pohlídejte si, že máte na všech online účtech, tedy na Facebooku, Instagramu, ale i e-mailu, nastavené přihlašování druhým faktorem. „Zkrátka že kromě jména a hesla vždycky ještě musíte zadat kód z mobilní aplikace. To pomůže, pokud to vaše heslo uteče z nějakého toho online obchodu s ponožkami. A to se vsaďte, že dřív nebo později uteče,“ uzavírá Cibulka.

autoři: Jan Cibulka , Jiří Chum , prh
Spustit audio

Související