Cloudová úložiště jsou užitečná, data ale zálohujte i na externím disku, doporučuje Antivirus

8. duben 2024

Mobilní telefony i počítače jsou dnes vybaveny připojením na cloudové úložiště, kam si uživatel může zdarma nebo za malý poplatek ukládat dokumenty, kontakty, e-maily nebo fotografie. Není pak potřeba řešit přeplněnou paměť, a pokud se zařízení nějak rozbije, informace je velmi jednoduché obnovit. Jenže co když o přístup k účtu se svými daty přijdeme?

Cloud je data centrum, sklad plný běžících počítačů, kam se přes internet ukládají data, nebo tam probíhají výpočty.

Čtěte také

„Jak se internetové připojení zrychluje, často se stírá rozdíl, jestli mám třeba fotografie ve svém mobilu, nebo nahrané právě na počítači u nějakého cloudového provozovatele. A když na náhled fotografie v mobilu kliknu, tak se rychle přes internet stáhne,“ objasňuje redaktorka Jana Magdoňová.

Nejznámější je třeba iCloud, ke kterému jsou připojené mobily a počítače od společnosti Apple. Podobný je i Google účet, kde má řada lidí e-maily, dokumenty či fotografie. „Microsoft pak nabízí OneDrive a existuje i celá řada dalších,“ dodává redaktor Jan Cibulka.

Zapomenuté heslo

To všechno jsou užitečné nástroje. Bez e-mailu se dneska prakticky nedá fungovat, stejně jako spousta lidí používá v soukromí i v práci nejrůznější sdílené dokumenty.

Jenže pak je pro nás takový účet, který spojuje náš e-mail, dokumenty i fotky naprosto zásadní, protože třeba i účty na sociálních sítích nebo na e-shopech jsou napojené na náš e-mail. Přes ten nás pak kontaktují jak známí, tak třeba kolegové v práci.

Čtěte také

„A plno lidí už má dneska třeba rodinné fotografie jen digitálně, ani si je netiskne. O to je to pak bolestivější, když o on-line účet přijdou. S ním totiž zmizí třeba fotky a videa z dětství jejich dětí,“ říká Cibulka.

Jak se o ně ale dá přijít? Velké technologické firmy, které tyto služby provozují, data zálohují, a ztratit by se tak neměly.

„Úplně banální důvod může být, že člověk zapomene heslo, na telefonu si zvykne se přihlašovat obličejem nebo otiskem prstu, a pak se mu telefon rozbije a on až při nastavování nového přístroje s údivem zjistí, že si heslo nepamatuje. Někdy je možné firmu provozující cloud kontaktovat a po dalším ověření účet obnovit, ale ne vždy,“ vysvětluje Magdoňová.

Ukradený účet

Další vcelku častá situace je, že člověku účet ukradne nějaký kyberkriminálník. Pak ho použije třeba k rozesílání podvodných e-mailů, a proto ho provozovatel následně zruší. „Získat data zpět je pak těžké a někdy i nemožné,“ varuje Cibulka.

Čtěte také

V neposlední řadě ho může zrušit samotný provozovatel kvůli porušení podmínek užívání. Ze zahraničí známe příklady, kdy například společnost Google vyhodnotila nějaké fotografie dítěte, které pořídil jeho rodič pro lékaře, jako dětskou pornografii, a firma pak účet bez náhrady smazala.

Cloudové úložiště určitě jsou užitečná, vytáhnou člověka z bryndy, když se mu rozbije nebo ztratí telefon. Díky cloudu tak má zálohu svých dat, kterou může snadno obnovit.

Je potřeba myslet na to, aby cloud nebylo jediné místo, kde data mám.

„Ale je potřeba myslet na to, aby to nebylo jediné místo, kde data mám. Můžu si třeba za několik tisíc korun koupit v obchodě s elektronikou externí disk, a své informace si zálohovat na něj. Ideálně programem, který to dělá automaticky a pravidelně,“ říká Magdoňová s tím, že v operačním systému Windows se jmenuje jednoduše Zálohování, na Macu je to Time Machine.

„A u rodinných fotografií není od věci si ty nejlepší nechávat vytisknout. Papírové album se i návštěvám ukazuje lépe, než fotky v mobilu,“ uzavírá Cibulka.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.