Agent Storm, sonda na Marsu, vrak lodi a kaplan ve Valdicích. Co všechno zažijí lidé s kuriózním povoláním?

28. březen 2017
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 02962119.jpeg

Ve středu v pražské RockOpeře Lucie Výborná oslaví jubilejních 100 000 minut rozhovorů. A tak se tento týden nese ve znamení výběru osobností, které od roku 2008 prošly studiem Radiožurnálu. Tentokrát jde o hosty s opravdu kuriózním povoláním.

Kovboj, pastor, dělník, knihkupec, tanečník. Tím vším prošel spisovatel a nositel mnoha povolání Robert Fulghum. Člověk, u kterého je od nápadu k realizaci jen pár vteřin, nebojí se výzev a také se nebojí říkat, na co zrovna myslí.


Lidé, kteří jakýmkoliv způsobem pronikli do vesmíru, mají velmi zvláštní pohled na svět.LUCIE VÝBORNÁ

V knize Co jsem to proboha udělal napsal seznam otázek pro kvalitnější konverzaci. A tak Lucie Výborná neváhala některé použít, třeba oblíbenou: Slýcháte tajemné hlasy? A co odpověděl Robert Fulghum? Přesvědčete se zde.

Během rozhovoru jsme se dostali i hodně vysoko, až do vesmíru. Víte například, jak se řídí vozítko Curiosity na povrchu Marsu? Rozhodně to není žádná projížďka s autíčkem na ovládání. Dobře to ví planetární geolog NASA James Rice.

S dalším hostem Radiožurnálu jsme se zase ocitli hodně hluboko. Jindřich Böhm, mezinárodně uznávaný vrakový potápěč, se potápěl jako profesionál k místům mnoha námořních katastrof.

Třeba k trajektu Estonia, ale i k lodi Wilhelm Gustloff, jejíž potopení znamenalo největší námořní katastrofu v dějinách. Ke dnu šlo až 9 000 lidí. Přežila jen hrstka, mezi ní paní Eva Dorn – Rotchieldová. Jaké to je, když vám příběh potopené lodi může vyprávět člověk, který na palubě osobně byl?

Čtěte také

Jedním z těch, kteří se dívali na Zemi také pěkně z výšky, patří americký astronaut Andrew Feustel. Vynesl do vesmíru českou vlajku, Nerudovy Písně kosmické i Krtečka.


Hosté v tomhle díle se, tak či onak, dotkli věčnosti. Nebo jakéhosi nekonečna, chcete-li.LUCIE VÝBORNÁ

Celých devět let čekal na svůj první let do vesmíru, jeho pocity ale byly neuvěřitelné. „Pohled na zeměkouli průzorem skafandru byl neuvěřitelný, máte pocit, že jste bezprostředně spojení s vesmírem,“ popsal astronaut. A jaké druhy snů mají astronauti ve vesmíru? Celý rozhovor si poslechněte zde.

Ne každému se podaří mluvit s džihádistou. Rozhovor s Mortenem Muradem Stormem, bývalým členem Al Káidy, následně agentem několika tajných služeb včetně CIA, MI6 a dánské PET si Lucie Výbroná nenechala ujít.

Aleš Jaluška

Storm utekl od džihádu k tajným službám a zasloužil se o zabití jednoho z nejvýše postavených členů Al Kaidy, svého bývalého přítele Alího Al Awlakiho. Ve studiu například vyprávěl, jak se ho pokusila zabít CIA.

Čtvrt století mluvil s vrahy, kteří vraždili opakovaně. Vězeňský kaplan ve Valdicích a husitský farář Aleš Jaluška ví, jak dlouho trvá, než mu přestanou říkat svou pohádku. A proč jsou lidé zlí?

„V nás je dobro i zlo, většinou jsme dobří, volíme dobré, ale někdy se nám to vymkne z ruky a spustíme lavinu, která to dobré zahrabe,“ řekl v rozhovoru.

autoři: jap , lvb
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...