Advent také pro psy: vychází kuchařka Neštěkej a jez! s recepty na psí pamlsky

8. prosinec 2018

Kristina Šemberová je novinářka a odbornice na životní styl a gastronomii první republiky. Autorsky se spolupodílela na psí kuchařce Neštěkej a jez! Ačkoli různé psí rasy mají různé požadavky na výživu, v kuchařce najdete především nápady na zdravé psí odměny napříč psím spektrem. S Kristinou Šemberovou si povídala Patricie Strouhalová.

Prvotní ideou psí kuchařky nebyl návod, jak vařit doma pro psy. Každý pes v různém životním stádiu a různého plemene totiž potřebuje jiné nutriční složení stravy. „Uvažovali jsme, v čem lidé dělají nejčastější chybu. A to jsou pamlsky. Chtějí odměnit pejska, který sežere všechno a má z toho radost, ale nemusí mu to dělat dobře,“ vysvětluje motivaci vzniku knihy Kristina Šemberová.

Kniha je plná receptů na dobrůtky pro různé příležitosti. Pamlsky uvedené v kuchařce navíc mohou jíst i lidé. Třeba banánovo-dýňové muffiny, sušenky nebo ovocné pásky. Že by pes neměl jíst ovoce, je mýtus. Psům škodí všechno, čeho sežere příliš mnoho, ale ovoce obsahuje vitamíny, minerály a vlákninu pro dobré trávení. „Také je přirozeně sladké a psi mají sladké rádi,“ usmívá se Kristina.

Vanilkové rohlíčky a linecké. Vánoce se blíží, výroba cukroví jede naplno. Jaké máte nejraději?

Vanilkové rohlíčky

Budoucí cukrářky novopacké školy gastronomie a služeb už ve velkém začaly vyrábět vánoční cukroví. Objednávek mají stovky a vyřídit je musí co nejrychleji. Na pečení mají necelý měsíc. Plánují tvořit klasické druhy, ale chtějí vyzkoušet i novinky. Cena za cukroví zůstává stejná jako v loňském roce. 

Proto si s námi psi mohou užít i adventní pečení. Ačkoli psi by neměli konzumovat cukr, v menší míře mohou med nebo melasu, které cukr zastoupí. Ideálním „psím“ cukrovím jsou perníčky. „Do perníčků se používá žitná mouka, což pejskům vyhovuje, a v omezené míře mohou i koření. Perníčky s vůní skořice a hřebíčku jim moc chutnaly,“ dodává Kristina.

Patricie Strouhalová se Kristiny ptala také na to, jak má vypadat správný jídelníček pro psa, který není zvyklý žrát granule. Protože na kuchařce se podílela také veterinářka Štercová, odpověď je velmi komplexní. Především je nutné si uvědomit, v jaké životní fázi se pes nachází. Strava štěněte nebo kojící feny se liší od stravy senilního psa.

 „Při domácím vaření je potřeba hodně kombinovat tak, aby pejsek měl všechny živiny, které potřebuje. Když psovi vaříte, měl by mít jeden díl masa a dalších živočišných produktů na další dva až tři díly rostlinného příkrmu. Doktorka Štercová doporučuje dokonce 40–60 % živin živočišného původu,“ vysvětluje Kristina Šemberová.